Pátek 20. září 2024, svátek má Oleg
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za únos v Libanonu požadují muži po státu odškodnění. Stát udělal maximum, brání se Chovanec

Česko

  7:13aktualizováno  15:24
PRAHA - Čtyři z pěti Čechů unesených loni v Libanonu žádají po státu odškodnění dohromady 40 milionů korun. Tvrdí, že tajné služby mohly jejich únosu zabránit. K žádosti o odškodnění se nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík. Uvedl to ve čtvrtek Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) sdělil České televizi, že unesení mají žádat o odškodnění organizátory své cesty, a ne stát.

Pětice Čechů zmizela v červenci 2015 v libanonském údolí Bikáa. foto: ČTK/Lidovky.cz

„Ministerstvo financí obdrželo na konci července žádost o náhradu nemajetkové újmy vzniklé čtyřem poškozeným v souvislosti s jejich únosem v Libanonu. Každý z nich si nárokuje náhradu ve výši deset milionů korun. Poškození ve věci požadují zmiňovanou újmu v důsledku nesprávného úředního postupu,“ řekl ČRo mluvčí úřadu Michal Žurovec. Žádost sice přišla na ministerstvo financí, podle Žurovce by o ní ale měli rozhodovat úředníci ministerstva vnitra.

Stát ale podle ministra vnitra vynaložil maximální úsilí, aby se unesení muži mohli vrátit domů. „Za to si (stát) zaslouží poděkování, nikoli žalobu,“ sdělil ČT. „Pokud si zachránění rukojmí myslí, že mají nárok na peníze, ať se obrátí na ty, kteří zorganizovali jejich dobrovolnou cestu,“ doplnil.

Drželi je i v Sýrii? Vítali nás v Islámském státě, říká unesený Čech

„Trpěli jsme závažnými chorobami, jeden z nás bral před únosem šest léků na srdce a kardiovaskulární choroby a tam mu dávali jenom aspirin. Trpěli jsme i psychickými potížemi,“ řekl ČRo jeden z unesených, překladatel z arabštiny Adam Homsi. Únosci podle něj při vyjednávání řekli české straně, že pokud nevyhoví požadavkům, prodají unesené Čechy radikální organizaci Islámský stát.

Unesení, vedle překladatele Homsiho také advokát Jan Švarc a dvojice novinářů Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň, podle ČRo v žádosti napsali, že stát při řešení jejich únosu selhal. Argumentují, že kdyby české tajné služby lépe spolupracovaly, nemuselo k incidentu vůbec dojít. Civilní rozvědka podle nich totiž měla informaci, že se plánuje nějaká forma odvety za zatčení libanonského agenta Alího Fajáda, o jehož vydání Česko požádaly Spojené státy. Švarc byl v Česku Fajádovým advokátem.

V den návratu pětice Čechů do vlasti byl z české vazby propuštěn Fajád, kterého USA podezřívaly z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala v Česku zadržovaného Fajáda do Spojených států.

Autor:

Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!
Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!

Redaktorky otestovaly dětskou výživu Lambini, privátní značku Rohlíku, která slibuje zdravé, chutné a kvalitní produkty pro ty nejmenší. Při...