Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za uškrcení přítelkyně podruhé u soudu. Vrah je starší, než se myslelo

Česko

  13:18
PLZEŇ - Kvůli vraždě své přítelkyně se v úterý opět postavil před Krajský soud v Plzni Hieu Nguyen Manh. Muž už sice v minulosti za uškrcení dívky dostal čtyřletý trest, uložen mu ale byl jako mladistvému. Protože později vyšlo najevo, že při spáchání vraždy byl starší, než dokládal údaji v pase, byla povolena obnova řízení. Jako v době činu plnoletému pachateli mu nyní hrozí podstatně vyšší trest, deset až 15 let vězení.

Soudní síň (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Vražda se stala 7. června 2009 v Chebu kolem 20:00. Sedmnáctiletou Vietnamku tehdy její krajan v hádce uškrtil rukama, údajně kvůli podezření z nevěry. Podle obžaloby pak tělo naložil do vozu taxislužby a nechal se odvézt do místního penzionu, poté znovu tělo naložil a odjel vozem taxi do asijské restaurace v Karlových Varech. Tam provozovatel zavolal policii. Taxikáři obžalovaný celou dobu tvrdil, že přítelkyně je silně opilá.

Muž se prokazoval cestovním pasem, podle něhož mu bylo v době spáchání vraždy 17 let. Jako na mladistvého vraha se na něj vztahovala za takzvané provinění sazba jeden rok až pět let. Pozůstalí později upozornili soud, že muž je ve skutečnosti starší, což následně potvrdila vietnamská policie. Na základě nových skutečností soud povolil obnovu řízení.

V době vraždy mu bylo 18 let

Muž se narodil 12. února 1990, v dokumentech, tedy svém pasu, měl datum narození 2. listopadu 1991. Soudu v úterý řekl, že do ČR se dostal ve 13 letech, všechny potřebné dokumenty mu zařizovali rodiče. Od začátku jeho pobytu bylo prý v jeho osobních papírech uvedeno listopadové datum 1991. "Kromě těch dokumentů nemám nic jiného," řekl dnes soudu. Vycházel prý z toho, že se narodil 2. listopadu 1991. Soudu řekl, že nerozumí tomu, že má podle oficiálních údajů získaných ve Vietnamu jiné datum narození, nikdy prý neviděl svůj rodný list. V Česku se živil jako prodejce na tržnici.

Okolnosti vraždy

Událost se stala v bytě strýce a tety obžalovaného, kde spolu oba mladí lidé strávili den, k večeru se pohádali. Dívka podle obžalovaného ještě lehce dýchala, když ji přestal škrtit. Uvedl, že ji položil na postel, zhruba po 30 minutách už cítil, že je její tělo chladné. Záchrannou službu nezavolal údajně proto, že nevěděl, jaké číslo má vytočit.

K vraždě v úterý obžalovaný řekl, že pro čin nemá vysvětlení. "Je mi to líto. Ve vzteku jsem nechtěně způsobil smrt, opravdu jsem to tak nechtěl. Během posledních pěti let ve vězení si pořád vyčítám, že jsem tak učinil, nikdy jsem neměl představu, že se můžu stát vrahem," uvedl.

Muž už si uložený čtyřletý trest odpykal, odseděl si už také desetiměsíční trest kvůli rvačce ve věznici, nyní je ve vazbě. Jednání je nařízeno až do 10. července.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat