Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za uškrcení přítelkyně podruhé u soudu. Vrah je starší, než se myslelo

Soudní síň (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudní síň (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PLZEŇ  Kvůli vraždě své přítelkyně se v úterý opět postavil před Krajský soud v Plzni Hieu Nguyen Manh. Muž už sice v minulosti za uškrcení dívky dostal čtyřletý trest, uložen mu ale byl jako mladistvému. Protože později vyšlo najevo, že při spáchání vraždy byl starší, než dokládal údaji v pase, byla povolena obnova řízení. Jako v době činu plnoletému pachateli mu nyní hrozí podstatně vyšší trest, deset až 15 let vězení.

Vražda se stala 7. června 2009 v Chebu kolem 20:00. Sedmnáctiletou Vietnamku tehdy její krajan v hádce uškrtil rukama, údajně kvůli podezření z nevěry. Podle obžaloby pak tělo naložil do vozu taxislužby a nechal se odvézt do místního penzionu, poté znovu tělo naložil a odjel vozem taxi do asijské restaurace v Karlových Varech. Tam provozovatel zavolal policii. Taxikáři obžalovaný celou dobu tvrdil, že přítelkyně je silně opilá.

Muž se prokazoval cestovním pasem, podle něhož mu bylo v době spáchání vraždy 17 let. Jako na mladistvého vraha se na něj vztahovala za takzvané provinění sazba jeden rok až pět let. Pozůstalí později upozornili soud, že muž je ve skutečnosti starší, což následně potvrdila vietnamská policie. Na základě nových skutečností soud povolil obnovu řízení.

V době vraždy mu bylo 18 let

Muž se narodil 12. února 1990, v dokumentech, tedy svém pasu, měl datum narození 2. listopadu 1991. Soudu v úterý řekl, že do ČR se dostal ve 13 letech, všechny potřebné dokumenty mu zařizovali rodiče. Od začátku jeho pobytu bylo prý v jeho osobních papírech uvedeno listopadové datum 1991. "Kromě těch dokumentů nemám nic jiného," řekl dnes soudu. Vycházel prý z toho, že se narodil 2. listopadu 1991. Soudu řekl, že nerozumí tomu, že má podle oficiálních údajů získaných ve Vietnamu jiné datum narození, nikdy prý neviděl svůj rodný list. V Česku se živil jako prodejce na tržnici.

Okolnosti vraždy

Událost se stala v bytě strýce a tety obžalovaného, kde spolu oba mladí lidé strávili den, k večeru se pohádali. Dívka podle obžalovaného ještě lehce dýchala, když ji přestal škrtit. Uvedl, že ji položil na postel, zhruba po 30 minutách už cítil, že je její tělo chladné. Záchrannou službu nezavolal údajně proto, že nevěděl, jaké číslo má vytočit.

K vraždě v úterý obžalovaný řekl, že pro čin nemá vysvětlení. "Je mi to líto. Ve vzteku jsem nechtěně způsobil smrt, opravdu jsem to tak nechtěl. Během posledních pěti let ve vězení si pořád vyčítám, že jsem tak učinil, nikdy jsem neměl představu, že se můžu stát vrahem," uvedl.

Muž už si uložený čtyřletý trest odpykal, odseděl si už také desetiměsíční trest kvůli rvačce ve věznici, nyní je ve vazbě. Jednání je nařízeno až do 10. července.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK ELEKTRO ZAŘÍZENÍ - 1 SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč