130 let

Zdravotníci armádního mobilního odběrového týmu pokračovali 17. února 2021 v Polici nad Metují na Náchodsku v testování obyvatel antigenními testy na covid-19. | foto: ČTK

Za úterý přibylo 15 672 nakažených, nejvíce od 6. ledna. Skóre PES ale kleslo o pět bodů

Česko
  •   7:46aktualizováno  9:00
PRAHA - V úterý přibylo v Česku 15 672 případů covidu, což je nejvíce od 6. ledna. Hospitalizovaných mírně ubylo, ale pacientů ve vážném stavu je dál téměř 1400. Jedná se o šestý nejvyšší denní nárůst počtu nakažených za celou dobu epidemie nemoci. Nejvíce nakažených za den přibylo právě 6. ledna, a to 17 764. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Hospitalizovaných oproti pondělí mírně ubylo, ale pacientů ve vážném stavu je dál téměř 1400. Rizikové skóre protiepidemického systému PES je ke středě na 75 bodech, tedy těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti.

Podobně jako počet nově potvrzených případů nákazy vzrostl v úterý také podíl nově nakažených na celkovém počtu provedených testů. Dosáhl zhruba 40,4 procenta, což je nejvíce od 9. ledna. Provedeno bylo přes 39 000 PCR testů na koronavirus a téměř 48 000 antigenních testů.

Janeček z Chcípl PES dostal pokutu za otevření restaurace. Myslím si, že to je neústavní, brání se

Úterní data indexu PES ministerstvo zdravotnictví opět revidovalo, podle nich byl index v předchozích šesti dnech na 80 bodech. Za poklesem o pět bodů je snížení podílu hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, pod 45 procent.

V nejpostiženějších regionech se britská mutace vyskytuje zhruba v 80...
Vojáci na Trutnovsku testuji lidi na covid.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, v úterý klesl ve srovnání s pondělkem zhruba o 170 na 6817. Množství pacientů ve vážném stavu ale naopak mírně stouplo z pondělních 1385 na 1389. Už v pondělí se počet vážně nemocných dostal na nejvyšší úroveň od začátku epidemie. Statistiky ministerstva navíc nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, ačkoli v nemocnicích dále zůstávají.

V Česku v posledních týdnech vytrvale klesají počty volných lůžek v nemocnicích. Zatímco na začátku února bylo volných asi 760 lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče, k dnešnímu ránu už bylo volných lůžek jen 590. To je pouze 14 procent z celkových kapacit míst na ARO a JIP v zemi. U lůžek s umělou plicní ventilací je podle údajů ministerstva volná méně než třetina a u standardních lůžek s kyslíkem asi čtvrtina z celkového počtu.

Od 1. března loňského roku, kdy byli v Česku zaznamenání první lidé nakažení koronavirem, bylo potvrzeno 1,18 milionu případů covidu-19. Aktuálně nemocí v zemi trpí přes 127.000 lidí. Zemřelo již celkem 19.682 lidí s covidem-19. V posledních dnech se denní počty úmrtí dostaly až na hodnoty kolem 150 a 160. Na začátku února bylo zemřelých kolem 130 denně.

Reprodukční číslo kleslo jen o tisíciny, zůstává na 1,18. Původně se indexem PES měla řídit opatření proti šíření koronaviru, ale nyní už jeho hodnota není relevantní, hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic.

Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého blíží absolutnímu vyčerpání, volných je asi 15 procent.

Matematička Lenka Přibylová, která stojí za indexem rizika v jádru protiepidemického systému, serveru iROZHLAS.cz minulý týden řekla, že výpočet indexu potřebuje zkalibrovat po nástupu nakažlivější britské mutace s vyšším reprodukčním číslem. „Potřebovali bychom stupňům čtyři a pět vrátit jejich původní sílu a nejen to, ještě doplnit i šestý stupeň,“ uvedla. Ministerstvo zdravotnictví se k tomu ale podle ní nechystá. „Index rizika nám říká, že situace je velice vážná. Startujeme čtvrtou vlnu z plných nemocnic,“ dodala.

Protiepidemický systém PES představilo ministerstvo v polovině loňského listopadu. Je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle bodového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Na každý stupeň rizika jsou navázána konkrétní opatření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale na konci ledna řekl, že index PES už není pro určování opatření relevantní.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás