Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Za úterý přibylo 290 případů nákazy koronavirem, je to nejvíce od konce června

Vakcína proti nemoci covid-19 (ilustrační foto). foto: Reuters

Praha - Během úterý přibylo v Česku nejvíc případů nemoci covid-19 od konce června, laboratoře potvrdily 289 nově nakažených. Od vypuknutí epidemie v Česku na začátku března byla nemoc potvrzena celkem u 17 387 lidí. Za středu bylo zatím zaznamenáno 102 nových případů nemoci. Dál roste počet aktuálně nemocných, kterých je nyní rekordních 5099. Nejvíce ze všech okresů republiky je šířením nemoci nyní zasaženo Frýdecko-Místecko. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
  7:18aktualizováno  18:34

Vyšší denní přírůstek než v úterý zaznamenali hygienici naposledy 28. června, kdy dosáhl 305. V poslední době stoupl počet nakažených o tisícovku za pouhých pět dní. To je podobné tempo jako na jaře v době, kdy v zemi platil nouzový stav a omezení volného pohybu, podnikání a každodenních aktivit. Po zrušení plošných opatření se nyní zpřísněná pravidla například pro nošení roušek či konání hromadných akcí zavádějí jen v místech lokálních ohnisek.

Stejně jako denní přírůstek nakažených stoupl v úterý i podíl prokázaných případů nemoci na počtu provedených testů na covid-19, a to z pondělních 2,82 procenta na 3,59 procenta. Mírně vzrostl i počet provedených testů z přibližně 7400 v pondělí na úterních více než 8000.

Nejpostiženějším okresem zůstává Frýdecko-Místecko, kde připadá v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 70 nových případů covidu-19 za posledních sedm dní. Prachaticko registruje za uplynulý týden přes 43 nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel a Táborsko, Praha, Praha-západ či Karvinsko přes 20. Nulový je tento údaj jen v okresech Rokycany a Jeseník.

S covidem-19 zemřelo dosud 388 pacientů. V úterý přibyli podle revidovaných údajů ministerstva dva zemřelí a za středu jeden. Vyléčilo se již 11 900 lidí, což jsou zhruba dvě třetiny lidí, u nichž byla nemoc od vypuknutí epidemie prokázána. Pro odborníky je klíčové, že se výrazně nemění počet hospitalizovaných a těch, kteří vyžadují intenzivní péči. V nemocnicích se s koronavirem podle posledních údajů léčilo 121 pacientů, z toho 15 bylo v těžkém stavu.

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí poprvé představilo takzvaný semafor, tedy mapu okresů podle epidemické situace. Devět okresů spadá do prvního zeleného stupně - jsou to Praha, Brno a Ostrava, Praha-západ a Praha-východ, Karviná, Frýdek-Místek, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika.

V zeleně označených regionech se sice vyskytují nové případy, nemoc se ale nešíří v komunitě. Tamní hygienické stanice mají podle pokynů ministerstva zvážit doporučení použití ochranných prostředků a dezinfekce, aktivovat informační linky, posílit odběrová místa a laboratoře; nemocnice mohou omezit návštěvy.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Mohlo by vás zajímat