BERLÍN/PRAHA „Věděli jsme, že Sobibor je vyhlazovací tábor,“ zavzpomínal dnes čtyřiaosmdesátiletý Philip Bialowitz na polský koncentrační tábor, ve kterém za druhé světové války zahynuly desetitisíce Židů. Právě v Sobiboru dělal dozorce John Demjanjuk, původním jménem Ivan Mykolajovyč Demjanjuk, který stane příští týden v pondělí před soudem v Mnichově.
Rodák z Ukrajiny se už jednou z válečných zločinů zodpovídal, a sice v roce 1988 v Jeruzalémě. Soud jej tehdy poslal na smrt za podíl na vyvražďování Židů v koncentračním táboře Treblinka. O pět let později byl ale rozsudek zrušen, protože se prokázalo, že se stal obětí záměny osob.
Následně na něj vydalo zatykač Německo, tentokrát kvůli vraždění v koncentračním táboře Sobibor. „Když jsme nastoupili cestu do Sobiboru, věděli jsme, že je to náš konec,“ líčil už zmiňovaný Philip Bialowitz, který se po dlouhých letech vydal do Sobiboru v doprovodu reportéra britské BBC.
Sobibor byl jedním ze tří tajných vyhlazovacích táborů, které nacisté vybudovali ve východní části Polska. Za rok a půl sem transportovali čtvrt milionu Židů, z nichž drtivá většina skončila v plynových komorách. Jejich těla byla spálena a popel byl zakopán do země. Bialowitz měl to štěstí, že jej zařadili do pracovní čety. Jeho úkolem bylo mimo jiné vykládat transporty s vězni. Zatímco Poláci jako Bialowitz věděli, co je čeká, lidé z jiných zemí prý neměli nejmenší podezření. „Pomáhal jsem vězňům s jejich zavazadly. Krvácelo mi srdce, když jsem si uvědomil, že do půl hodiny zbude ze všech jen hromádka popela,“ líčil Bialowitz. „Němci lidem namluvili, že je vezou do nových domovů. I když jsem je varoval, nevěřili mi. Na místě je uvítal gestapák, omluvil se za nepříjemnou cestu a řekl, že kvůli tyfu musejí projít dezinfekcí. Že se budou muset svléknout do naha. Ale než se svléknete, řekl, doporučuji vám poslat vašim příbuzným domů pohled, že jste dorazili ve zdraví a že je tu hezky,“ pokračoval Bialowitz. „Následně je nahnali do sprch, ze kterých ale netekla voda. Byly to plynové komory. O pár minut později se celým táborem nesly výkřiky. Nejprve hlasité a silné. Pak slábly, až nebylo slyšet nic. Takhle to tu bylo den co den,“ vzpomínal Bialowitz a dodal: „Sobibor bylo peklo. Ale přežil jsem, abych o tom podal svědectví.“ Soud se prý potáhne pět let Demjanjuk po válce utekl do Spojených států, ale v roce 1986 byl vydán do Izraele. První soud, který měl dokázat, že byl obávaným dozorcem v koncentračním táboře Treblinka, dopadl osvobozujícím rozsudkem. V roce 2001 bylo ale jeho stíhání obnoveno. Z válečných zločinů jej tentokrát viní německá prokuratura, která mu klade za vinu spoluúčast na vraždění Židů v Sobiboru, Majdanku a ve Flossenbürgu.
K soudu se Demjanjukovi samozřejmě nechtělo. Argumentoval zdravotními potížemi. Americké úřady nařídily jeho vydání do Německa, deportovat jej však nakonec museli lidé z přistěhovaleckého úřadu. Demjanjuk tehdy sehrál scénu na kolečkovém křesle, ale úředníci byli neoblomní. Nepomohlo mu ani poslední dovolání k americkým soudům - letos v květnu byl vydán do Německa. V červenci byl formálně obžalován z podílu na smrti 27 900 lidí, kteří zahynuli ve vyhlazovacím táboře Sobibor.
Lékaři stanovili, že může u soudu každý den strávit jen tři hodiny, a to s jednou přestávkou. Demjanjukův právní zástupce odhadl, že se v takovém případě - ještě vzhledem ke komplikovanému důkaznímu řízení - soud protáhne až na pět let. S přihlédnutím k tomu a k faktu, že se Demjanjukův zdravotní stav horší, právník navrhuje, aby byl celý případ uzavřen.
***
Demjanjuk Vrah ze Sobiboru John Demjanjuk (84) se narodil na Ukrajině jako Ivan Mykolajovič Demjaňuk. Za druhé světové války kolaboroval s nacisty a byl údajně dozorcem v koncentračních táborech. Poprvé jej postavili před soud Izraelci v roce 1988, ale tamní nejvyšší soud jej nakonec osvobodil. Německá prokuratura jej viní z podílu na smrti 27 900 lidí z tábora v Sobiboru.