Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vězeňské fotky Ratha zpeněžil praporčík. Dostal za ně 5 tisíc korun

Česko

  8:37aktualizováno  12:08
PRAHA - Vězeňské fotografie vazebně stíhaného poslance Davida Ratha a dalších sedmi lidí poskytl médiím údajně praporčík Vězeňské služby z věznice Oráčov. Od deníku Blesk za to měl dostat 5000 korun, informovala mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor ukončil po poledni v pražské budově ministerstva vnitra Spiritka slyšení se stíhaným poslancem Davidem Rathem. Eskorta Ratha odvezla. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Další pracovník VS získal prý z informačního systému neoprávněně osobní údaje lidí z Rathovy kauzy. Oba muži byli obviněni.

Inspekce zadržela oba muže o víkendu v rámci utajované akce nazvané Sklepmistr. K možným pachatelům se vyšetřovatelé dostali ve spolupráci s firmou, která zabezpečuje informační systém VS. Právě z něj praporčík VS z Oráčova podle GIBS stáhnul fotografie obviněného Ratha a dalších sedmi lidí a ty potom předal Blesku.

Akce "Sklepimistr" skončila.

 Peníze, které za to prý dostal, se při jeho zadržení podařilo pracovníkům GIBS zajistit. Muž je podezřelý z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a přečinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Stanovisko Blesku

"Zveřejnění fotografií považujeme za službu veřejnosti a s vyšetřovacími orgány budeme samozřejmě spolupracovat v mezích ochrany našeho informačního zdroje."

Jiří Fabian, Blesk

Druhý muž, který je rovněž pracovníkem VS, podle inspekce z informačního systému získal také fotografie lidí z Rathovy kauzy a zároveň jejich osobní údaje. "Tyto neoprávněně získané materiály se podařily pracovníkům inspekce v průběhu akce zajistit, čímž s největší pravděpodobností došlo ke zmaření dalšího úniku a zneužití dat," uvedla Sandorová. Muž je podezřelý z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

S policií spolupracují

Oba obvinění jsou stíháni na svobodě, vyšetřovatel GIBS je ze zadržení propustil v neděli. Oba muži s policií spolupracují. Zatím není jisté, zda 5000 korun zaplatil deník Blesk za jednu nebo všechny fotografie, ani to, zda byly fotografie Davida Ratha pro obviněného muže jednorázovou akcí nebo přes něj unikaly informace médiím dlouhodobě. "Je to předmětem vyšetřování a zveřejněním podrobností bychom mohli ovlivnit svědky," dodala mluvčí GIBS Sandorová.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat