Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zabili a oloupili seniora. Tři muži dostali tresty vězení na 23 a 18 let

Pouta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouta (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OLOMOUC Olomoucký vrchní soud ve čtvrtek potvrdil vysoké tresty třem mužům, kteří mají na svědomí dvě loupežná přepadení seniorů na Blanensku a Brněnsku, z nichž jedno skončilo vraždou. Nejvyšší výjimečný trest 23 let dostal Michal Cvan, Simon Baier a Jozef Minár si mají ve vězení odpykat 18 let.

Minár jako jediný za vraždu odsouzen nebyl, zodpovídá se pouze za loupež. Jde o tresty souhrnné. Případem se vrchní soud zabýval podruhé. Předloni trojici uložil sedm, devět a 11 let, část případu týkající se vraždy však vrátil na krajský soud.

Muži tak k odvolacímu soudu přišli z vězení, kde si odpykávali tresty za první loupež. Proti souhrnným trestům se odvolali všichni tři obžalovaní; jejich odvolání však vrchní soud zamítl a ztotožnil se s rozsudkem krajského soudu. „Tresty nejsou nepřiměřeně přísné, jsou adekvátní,“ uvedl ve čtvrtek předseda senátu Milan Kaderka.

Oba případy se staly na konci roku 2015. Muži nejprve přepadli třiašedesátiletého muže v Lysicích na Blanensku, jehož dům si dopředu vytipovali. Pachatelé s kuklami na hlavách a teleskopickým obuškem vnikli do domu, muže obuškem uhodili do hlavy, svázali páskami a hlavu mu omotali látkou. Když muž prosil o odlepení pásky, že nemůže dýchat, prořízli mu na ústech díru a vyhrožovali mu podřezáním. Poté ho polévali slivovicí a škrtali kolem něho zapalovačem. Vynutili si vydání platební karty i s PIN kódem, peněz a zlatých řetízků. Dům opustili podle spisu po jedné až dvou hodinách, muže nechali svázaného. Později ho našel jeho bratr.

Muže svázali, bili do hlavy a pak udusili

O několik týdnů později si lupiči vyhlédli devadesátiletého muže v Ivančicích. S kuklami na hlavách, s pistolí a elektrikářskými páskami vnikli do jeho domu a našli ho v ložnici. Když volal o pomoc, svázali ho a bili do hlavy. Potom ho podle soudce zaklekli a udusili. Z domu trojice ukradla dvoje hodiny a sadu stříbrných příborů, lup druhý den prodali v zastavárně. Minár tvrdil, že byl při bití muže ve vedlejší místnosti, kterou prohledával. Podle soudu ale musel slyšet volat muže o pomoc a musel si být vědom toho, co se tam děje. Cvan ani Baier neuvedli, že by se na bití zemřelého muže Minár podílel. Podle soudu šlo o vraždu ve snaze zakrýt trestný čin.

Obhájci ve čtvrtek žádali soud o zmírnění kvalifikace i trestu. Baier u soudu poukázal, že svého jednání lituje a uhradil podstatnou část škody. Podle jeho obhájce má podporu rodiny a má šanci se po návratu z vězení se zařadit do normálního života. S rozsudkem nesouhlasil ani Cvan a Minár. „Minárovi nemůže být kladen za vinu následek, který tam nastal bez jeho vědomí,“ podotkla obhájkyně. Podle žalobce je však kvalifikace vraždy na místě, u Minára byla naplněna vědomostní nedbalost. „Musel slyšet volání o pomoc, domlouvání obžalovaných i údery vůči poškozenému. Přesto tomuto jednání nezabránil,“ podotkl žalobce. Jeho jednání je tak podle něj v rovině zřejmé lhostejnosti k následku, který nastal.

Soud ve výši trestu zohlednil i kriminální minulost všech obžalovaných. Cvan byl už třikrát soudně trestaný za loupež, Minár byl v minulosti dvanáctkrát trestán. Naopak Baierovi jako jedinému soud zohlednil jeho lítost, muž se snažil také uhradit škodu poškozeným. Žalobkyně již dříve uvedla, že čin spáchali surovým a zákeřným způsobem a vůči starému člověku.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.