Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za vřelé přijetí amerického konvoje mohou jeho odpůrci, tvrdí sociolog

Lidé ve Vyškově vítají první obrněnce amerického konvoje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé ve Vyškově vítají první obrněnce amerického konvoje. | foto: ČTK

PRAHA Připravovali se na vlažné přijetí, místo toho mávají americkým vojákům podél trasy tisíce Čechů. „Mlčící většinu vyburcovala kampaň proti americkému konvoji. Česko je prozápadní,“ vysvětluje v rozhovoru sociolog a ředitel agentury STEM Jan Hartl.

Lidovky.cz: Americkému konvoji se přes hlasitou protestní kampaň v minulých dnech dostalo poměrně bouřlivého přivítání. Čekali jste to?
Ano. Z hlediska sociologických průzkumů je to přirozená reakce, protože většina lidí je v té debatě na straně našich spojenců v NATO. Ty diskuze byly do značné míry v područí atmosféry, která se šíří na sociálních sítích a podle nich není dobré posuzovat, co se děje ve společnosti. Debata je tam totiž vyostřená. Ukazuje se podstatná věc. O názorech veřejnosti rozhoduje mlčící většina, která na sociálních sítích není moc vidět.

Lidovky.cz: U cest, kudy měl konvoj projet, stáli lidé s transparenty a americké vojáky vítali. Proč se ta „mlčící většina“ najednou rozhodla „vyjít z obýváků“?
To bych musel spekulovat. Řekl bych, že lidé reagovali na mediální situaci před průjezdem, kdy se především referovalo o akcích odpůrců. Ty jsou totiž pro média zajímavější, chytlavější a mohou být třeba na titulní straně v novinách. Mlčící většina tím byla vyburcována z takové té pasivní nečinnosti a zjistila, že o něco jde a je potřeba se projevit.

Lidé se přišli podívat na americké vojáky a pořídit si s nimi fotku.

Lidé se přišli podívat na americké vojáky a pořídit si s nimi fotku.

Lidovky.cz: Takže odpůrci konvoje nakonec dopomohli k tomu, že to přijetí spojenců bylo vřelejší?
Bylo, protože vlastně nastolili agendu z události, která by jinak prošla zájmem veřejnosti jen okrajově. Podle našeho průzkumu se ukázalo, že těch odpůrců je vlastně velmi málo. I ta nejvyhraněnější skupina obyvatel, což jsou voliči KSČM, ten průjezd pokládala za obyčejnou věc, která není hodna nějaké výjimečné pozornosti.

Lidovky.cz: Kam se orientuje česká společnost? Kdybychom si představili pomyslnou váhu, která se převáží buď na Západ nebo na Východ, kam myšlenkově směřují Češi? 
Modelově by byly dvě třetiny pro Západ a třetina pro Východ. V tomto členění je i skupina, která lavíruje mezi oběma částmi. Kdybychom se podívali, jak velký podíl je těch vysloveně provýchodních a přímo proruských, a zároveň odmítajících západní orientaci, tak to číslo není veliké. Pohybovalo by se mezi 15 až 20 procenty. V posledním výzkumu nám vyšlo 17 procent.

Policista uklidňuje potyčku mezi odpůrcem (vpravo) a příznivcem americké armády...
Americký konvoj v Čechách

Lidovky.cz: Česká veřejnost tedy míří na Západ. Nevyvolává tuzemská politická reprezentace zbytečně svým chováním v zahraničí dojem, že jsme prorusky orientovaná země? Například prezident Miloš Zeman teď jako jeden z mála evropských vrcholných politiků jede do Moskvy oslavit 70. výročí konce druhé světové války.
V tomto ohledu jdou trochu proti veřejnému mínění. Zde je otázkou motivace politiků. Pokud se domnívají, že takové chování je většinovým názorem veřejnosti, tak mají pocit, že činí dobře a posilují tím své politické postavení. Ve skutečnosti mohou být vedeni i snahou získat mediální pozornost. Také spoléhají na dříve zavedené stereotypy. Mám na mysli takovou tu obranou pozici. Ono provinciální zápecnictví je politicky velice pohodlné. Nemusíte se učit cizí jazyky, nemusíte se snažit chápat, co dělá Evropská unie. Sklouzne se do opakování otřepaných věcí, jak si budeme chránit tu svou domácí zahrádku a tím pádem existenci okolního světa nemusíme vzít na vědomí a většina lidí to přijme s pochopením.

Lidovky.cz: Například prezident Miloš Zeman prožil značnou část života v totalitě s orientací na Východ. Je proto pro něj daleko snadnější navazovat politické vztahy tam?
Ano, to je jedna věc. Není to jen současný prezident. Choval se tak i Václav Klaus. Oba byli vnímáni na Východě lépe a s větší pompou než na Západě, kde se obtížně přizpůsobovali stylu západní politiky. Nebyli třeba zdaleka tak ceremoniálně vítáni. Obtížně se jim reagovalo na nějaké situace a nebyli vždy připraveni na to, co se na Západě děje. Veřejnosti to pak vysvětlí jednoduchým odsudkem a užívají si tu pompu, kterou jim připravili na Východě. Navíc byla většina našich diplomatů vycvičena v Moskvě a měli mizernou znalost jazyků.

Lidovky.cz: Jak Česko vnímá zahraničí. Vidí, že myšlenkově směřujeme na Západ?
Obávám se, že Západ nás bere se značným podezřením a nedůvěrou. Je to tím, že nám moc nerozumí. Například na mezinárodním poli Evropské unie jsme málo aktivní. Máme tady sice známé politiky, kteří zastávají pevný prozápadní kurz. Značná část našich politiků ale v tomto ohledu kolísá a lavíruje. Často Česko řekne, že je něco špatně a nepřipojujeme se ke spojencům, ale už neřekneme, jak by se to dalo řešit jinak.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!