8. října 2019 8:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za výbuchem v Lenoře stojí jeden obyvatel domu, potvrdila to pitva

V Lenoře explodoval bytový dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Lenoře explodoval bytový dům. | foto: David Peltán, MAFRA

Lenora (Prachaticko) Obětí požáru bytového domu v Lenoře na Prachaticku byl muž. Potvrdila to nařízená soudní pitva. Totožnost mrtvého policisté nadále zjišťují a bude známá až v průběhu několika týdnů po genetické expertize. Policie o tom v úterý informovala na svém webu.

Při čtvrtečním výbuchu a požáru zahynul jeden člověk, devět lidí bylo zraněno. Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin, místní předpokládají, že právě mrtvý muž výbuch způsobil.

„Kriminalisté spolupracují rovněž s vyšetřovateli hasičského záchranného sboru, aby určili příčinu požáru a výbuchu. V této souvislosti bylo zadáno několik znaleckých posudků a expertiz, jejichž výsledky je možné očekávat v řádu několika týdnů až měsíců,“ uvedla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Záchranáři přivolali i leteckou záchrannou službu armády.
Po výbuchu v domě v Lenoře je jeden mrtvý a dva těžce popálení.

Podle některých místních tragédii způsobil jeden z obyvatel domu, který tam pak zahynul. Lidé z Lenory tvrdí, že si na něj sousedé z domu stěžovali. „V souvislosti s vyšetřovaným případem prověřují pracovníci odboru vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje informace o údajném oznámení na Policii České republiky, které zazněly od občanů v několika reportážích,“ řekla Schwarzová.

Náhradní bydlení

Na sbírkách pro postižené požárem je už více než 1,5 milionu korun. Bytový dům zasažený výbuchem a požárem bude stržen. Ostatní dva bytové domy v těsném sousedství zůstanou stát, ale části z nich exploze rovněž poničila. Proto muselo být evakuováno 19 lidí. Řada z nich už se mohla vrátit domů, některé byty však ještě nejsou zcela v pořádku a jejich obyvatelé stále musí využívat náhradní bydlení.

Místo po strženém domě zůstane prázdné. Lidé nechtějí žít tam, kde se tragédie stala a budou si hledat jiné domovy. Připomíná to situaci z Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku, kde v únoru 2013 psychicky labilní muž vyhodil do povětří panelový dům. Při tragédii zahynulo šest lidí, tři z nich byly děti. Sedmá oběť zemřela na následky zranění v nemocnici. Ani tam místo strženého domu nevznikl nový.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.