Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za výrokem, že Okamura je nebezpečný psychopat, si stojím, říká poslanec ANO Vyzula

Profesor, onkolog a poslanec Rostislav Vyzula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor, onkolog a poslanec Rostislav Vyzula | foto: Lidovky.cz

PRAHA Už dlouho jsme neslyšeli takové xenofobní a rasistické myšlenky a bagatelizaci holokaustu z nejvyšších politických míst, komentuje výroky Tomia Okamury poslanec ANO a lékař Rostislav Vyzula. Okamura ve středu přečkal pokus o odvolání z funkce místopředsedy Sněmovny. 77 ze 176 přítomných poslanců neschválilo program mimořádné schůze, na které se měly řešit jeho výroky o koncentračním táboře v Letech. Vyzula byl jediným členem hnutí ANO, který hlasoval pro možnost svolat schůzi a Okamuru následně odvolat.

Lidovky.cz: Jako jediný poslanec ANO jste podpořil schválení programu mimořádné schůze, na které se mělo hlasovat o odvolání Tomia Okamury z pozice místopředsedy sněmovny. Proč?
Předpokládám, že jako demokratický stát máme dát možnost širší diskusi, šlo jen o hlasování o programu. Do té doby měli možnost vystupovat jen přednostní práva, v té době, kdy by byl schválený program, by se k tomu mohli vyjádřit i ostatní a byla by řádná diskuze. Chtěl jsem tedy, aby byla možnost demokratické diskuse.

Lidovky.cz: Kdyby se o Okamurově odvolání hlasovalo, jak byste hlasoval?
Já bych hlasoval pro odvolání, to jsem rozhodnutý. Jsem pro odvolání. Dlouho jsme už neslyšeli takové xenofobní a rasistické myšlenky a bagatelizaci holokaustu z nejvyšších politických míst. Tak si myslím, že náš stát nesměřuje.

Tomio Okamura na jednání o vládě .
Tomio Okamura před prezidentským duelem.

Lidovky.cz: Na Twitteru jste Tomia Okamuru označil za nebezpečného psychopata a volal jste po tom, že by měl být zastaven. Proč?
Neměl by mít takový vliv na nejvyšší politiku, mělo by se umírnit, kde má být. Voliči ho zvolili a to je v pořádku, byl zvolen demokraticky, ale nemůže být jedním z čelních představitelů politické scény, to je absurdní.

Lidovky.cz: Označení za nebezpečného psychopata je poměrně silné. Nebojíte se Okamurovy reakce?
Reakce se nebojím. Za tím výrokem si stojím, rád si to obhájím, Okamurovy výroky se vymykají normálu a jsou opravdu nebezpečné, mohly by ve společnosti zasít nenávist a xenofobii a to je potřeba zastavit v samém začátku.

07.března 2018 v 18:17, příspěvek archivován: 08.března 2018 v 11:37

Je to nebezpečný psychopat. Zastavme ho. https://t.co/eYUll0NQp6

Lidovky.cz: Nebojíte se, že vaše vyjádření Okamura předá svým právníkům?
Rád se o tom pobavím na jakékoli úrovni. Pan Okamura na to má samozřejmě plné právo, jsme v demokratické společnosti a on může zpochybňovat moje výroky, s tím nemám žádný problém.

Lidovky.cz: Proč jste byl jediný z hnutí ANO, kdo podpořil možnost hlasovat o odvolání Okamury?
To upřímně řečeno nevím, řada našich členů se hlasování zdržela a proč to neřekli otevřeně, to nevím. Ještě jsem to s nimi neprobral a nechci spekulovat.

Lidovky.cz: Jak probíhají vnitrostranické debaty o Okamurově osobě?
To je živé téma, hodně se o tom psalo, a byli například jasné signály některých našich ministrů, takže se diskutovalo. Byly tam názory, kdy ho lidé chápou a omlouvají, a byly tam názory, které ho jasně odsuzují.

  • Na sociálních sítích Vyzula za svůj tweet Vyzula sklidil převážně chválu. Ex-ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) prohlásil, že se našel "jeden statečný a slušný člověk". 
  • Objevuje se však i kritika, zejména z řad lidí, kterým vadí, že Vyzula stojí za hnutím ANO a jeho šéfem Andrejem Babišem.

Lidovky.cz: Co si myslíte o vládě, která by například vznikla s podporou SPD?
To zcela zamítám. Mám názor, že ta jednání jsou asi složitá, ale určitě existuje několik možností, jak tu vládu sestavit. Pro mě je přijatelná například varianta vlády ČSSD s podporou KSČM. Ale určitě tam je řada možností, ale nemám na to osobně žádný vliv.

Lidovky.cz: Jelikož nejste součástí těchto jednání, jak byste jednal, pokud by vláda s SPD či jeho tolerancí vznikla?
To je těžké. S tím se ztotožnit neumím. Ještě bych to ale nechal, zatím doufám, že k tomu nedojde.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...