Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
10. června 2015 14:12, aktualizováno  17:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za přejetí policistky by měl zfetovaný řidič strávit 16 a půl roku za mřížemi

I když nezabil policistku úmyslně, jde o vraždu úřední osoby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I když nezabil policistku úmyslně, jde o vraždu úřední osoby. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Za usmrcení policistky při loňské honičce u Kostelce nad Labem na Mělnicku by měl strávit Josef Novák 16,5 roku ve vězení. Rozhodl o tom ve středu Krajský soud v Praze. Případ posoudil jako vraždu úřední osoby, což požadoval státní zástupce.

Novákovi hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Podle znalců řídil pod vlivem drog. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

O trestu 16,5 roku vězení pro Josefa Nováka rozhodl ve středu Krajský soud v...
Novákovi hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Podle znalců řídil...

Případ se stal loni 2. května, kdy chtěla řidiče zastavit hlídka z oddělení v Brandýse nad Labem. Třiadvacetiletý řidič podle obžaloby na výzvu policistů nereagoval a začal ujíždět. Nedaleko obce Záryby Novák podle obžaloby najel v rychlosti mezi 69 a 76 kilometry za hodinu do policistky oblečené do reflexní vesty. Žena na následky zranění zemřela.

Podle znalců měl Novák v těle pervitin, ale věděl, co při honičce s policisty dělá. Žena se pohybovala kolem policejního auta, které mělo zapnuté majáky a mělo řidiči zatarasit cestu. Novák u soudu tvrdil, že se chtěl srážce vyhnout, strhl proto volant doprava a přitom srazil policistku. Ženu prý viděl až ve chvíli nárazu. Hájil se tím, že policistka nebyla vidět a neměla na sobě reflexní vestu.

Podle jeho advokátky Barbory Langerové nespáchal vraždu, protože ženu nezabil úmyslně. Po soudu chtěla, aby případ překvalifikoval na usmrcení z nedbalosti. Státní zástupce Tomáš Milec naopak chtěl, aby Novák za vraždu skončil ve vězení zhruba na 17,5 roku.

Policistka při nárazu utrpěla mnohočetná zranění, devastující zlomeniny a krvácela do mozku. Zemřela po převozu do nemocnice o den později.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.