Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za záměnou léků v Zentivě prý stojí vyhozený zaměstnanec. Chtěl se firmě pomstít

Léky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Farmaceutická firma Zentiva musela v září stáhnout až sto tisíc balení léků. Mohla obsahovat jiné tablety. Podle zjištění deníku MF DNES za výměnou pravděpodobně stál zaměstnanec firmy, který se chtěl firmě pomstít za propuštění. Zástupci Zentivy od počátku mluvili o selhání lidského faktoru a vyloučili nedopatření při výrobě.

„Na základě našeho interního vyšetřování jsme vyloučili chybu výrobního procesu, policie proto nyní vyšetřuje možnost úmyslného lidského zavinění.“ řekl mluvčí Zentivy Filip Hrubý.

Podle informací MF Dnes je podezřelým z obecného ohrožení jeden z bývalých zaměstnanců. Léky prý úmyslně vyměnil, aby se pomstil za to, že mu firma dala výpověď.

Skandál propukl začátkem září, když dva distributoři v Polsku rozbalili balení léků Atram určeného k léčbě vysokého tlaku a nalezli v něm blistry (plata) s tabletami Neurolu, kterým se léčí úzkost a panické poruchy. Zentiva následně začala stahovat z trhu zhruba polovinu závadných léků od pacientů a polovinu ze zdravotnických zařízení. Podle MF Dnes šlo o léky vyrobené na jedné lince při jedné směně podezřelého zaměstnance.

Zentiva již od počátku ujišťovala, že záměna léků v blistrech není možná. Lékařům se i tak ozvala přibližně stovka lidí, kteří tvrdí, že se jim po lécích udělalo špatně.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

J. Řezníček Havlovo zdravotnictví. 10:36 8.11.2016

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!