Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za záměnou léků v Zentivě prý stojí vyhozený zaměstnanec. Chtěl se firmě pomstít

Léky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Farmaceutická firma Zentiva musela v září stáhnout až sto tisíc balení léků. Mohla obsahovat jiné tablety. Podle zjištění deníku MF DNES za výměnou pravděpodobně stál zaměstnanec firmy, který se chtěl firmě pomstít za propuštění. Zástupci Zentivy od počátku mluvili o selhání lidského faktoru a vyloučili nedopatření při výrobě.

„Na základě našeho interního vyšetřování jsme vyloučili chybu výrobního procesu, policie proto nyní vyšetřuje možnost úmyslného lidského zavinění.“ řekl mluvčí Zentivy Filip Hrubý.

Podle informací MF Dnes je podezřelým z obecného ohrožení jeden z bývalých zaměstnanců. Léky prý úmyslně vyměnil, aby se pomstil za to, že mu firma dala výpověď.

Skandál propukl začátkem září, když dva distributoři v Polsku rozbalili balení léků Atram určeného k léčbě vysokého tlaku a nalezli v něm blistry (plata) s tabletami Neurolu, kterým se léčí úzkost a panické poruchy. Zentiva následně začala stahovat z trhu zhruba polovinu závadných léků od pacientů a polovinu ze zdravotnických zařízení. Podle MF Dnes šlo o léky vyrobené na jedné lince při jedné směně podezřelého zaměstnance.

Zentiva již od počátku ujišťovala, že záměna léků v blistrech není možná. Lékařům se i tak ozvala přibližně stovka lidí, kteří tvrdí, že se jim po lécích udělalo špatně.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

J. Řezníček Havlovo zdravotnictví. 10:36 8.11.2016