Tento krok odůvodnila tím, že není možné sehnat více důležitých svědků z Česka. Informoval o tom včera deník Sme.
Biľak, kterému je 93 let, je posledním žijícím představitelem bývalého komunistického režimu, jenž se pod dopis podepsal. Společně s ním ho signovali i další členové a funkcionáři ústředního výboru strany: Alois Indra, Antonín Kapek, Drahomír Kolder a šéfredaktor tehdejšího Rudého práva Oldřich Švestka, rovněž člen předsednictva ÚV KSČ.
Dopis posloužil jako formální důvod pro vpád vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího socialistického Československa. Nejvyššímu sovětskému představiteli Leonidu Brežněvovi ho údajně v Bratislavě předal právě Biľak. Obviněn byl z porušení zákona o ochraně míru. Úřady začaly trestní stíhání v březnu 1991. „Bylo provedeno nespočetné množství výslechů svědků, občanů Slovenské a České republiky, byly také provedeny všechny potřebné úkony včetně expertiz v oboru grafologie,“ uvedla policejní mluvčí Petra Hrášková. Při předložení návrhu na podání obžaloby v roce 2000 měl spis více než 23 000 stran.
Originál dopisu Moskva Slovensku neposkytla Krajský soud v Bratislavě o rok později vrátil případ k došetření, s jeho postupem souhlasil také Nejvyšší soud. Podle soudu bylo zapotřebí získat také originál zvacího dopisu a dát ho prozkoumat grafologům, aby se potvrdila pravost Biľakova podpisu. Moskva poskytla pouze kopii, originál nevydala.
Biľak se podle Sme k vyšetřování pro média vyjádřil naposledy v roce 1998. „K ničemu, co jsem neudělal, se nemůžu přiznat. Zvací dopis jsem Leonidu Brežněvovi nepředal. To mohu odpřisáhnout křesťansky, občansky i ledajak,“ uvedl. Nyní žije v bratislavské vile, jeho zdravotní stav je vážný.
***
Poznámku k tématu čtěte na straně 10