Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zabavené zlato nebyl lup, tvrdí advokát Janouškova společníka

Co si policie z kanceláře lobbisty Rittiga odnáší? Podle jeho obhájkyně počítače | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co si policie z kanceláře lobbisty Rittiga odnáší? Podle jeho obhájkyně počítače | foto: MAFRA: Petr Topič

PRAHA Luboš Pašek přišel při červnové policejní razii o miliony korun, zlato i cenné papíry. To vše chce zpět, prostřednictvím žaloby na stát, kterou podal jeho obhájce Prokop Beneš. "Domovní prohlídku policie provedla jako 'neodkladný a neopakovatelný úkon', takže bych předpokládal, že když to tak spěchalo, bude s tím ihned pracovat," řekl Beneš v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Kde byl pan Pašek 13. června?
V Chorvatsku. Je však třeba říci, abych předešel dalším spekulacím, že místa, kde trávil dovolenou pan Pašek a kde se podle médií zdržoval pan Janoušek a další, jsou stovky kilometrů vzdálená.

Lidovky.cz: Co všechno policie zabavila v jeho domě?
Krom velkého množství dokumentů také hotovost v řádu statisíců, koruny a další cizí měny a cenné papíry, nějaké fotografie, ale třeba i iPad syna pana Paška. Přitom paní Pašková do protokolu jasně uvedla, že se jedná o tablet dítěte. Ani ten policie dosud nevrátila.

Čtěte více:

Lidovky.cz: Mít doma statisíce v hotovosti není příliš obvyklé.
Pan Pašek za 23 let, co podniká, řádně vydělal a zdanil poměrně značné množství peněz, proto je logické, že část těchto prostředků drží v akciích, investičním zlatě i hotovosti. Vzhledem k výši jeho příjmů to vidím jako zcela přirozené. Viděl jsem jeho daňová přiznání, takže mi to jako nijak vysoká částka nepřijde.

Lidovky.cz: Policie navíc zabavila také zlato, které měl ve schránce na Václavském náměstí.
Je napsaná na pana Paška a jen on k ní měl přístup. Zlato, které policie našla, je investiční, nejde o žádný tajný lup. Že se jedná o investiční instrument bude policii zřejmé, až si projde historii internetových prohlížečů v zabavených počítačích. Pan Pašek totiž velmi často sledoval vývoj jeho ceny a to by nedělal nikdo, kdo ukrývá něco nekalého. Nechápal jsem ani ten samotný zásah, protože můj klient s policií spolupracuje a kdyby byl informován, že si policie přeje tu schránku otevřít, po svém příjezdu by ji odemkl. Navíc klíče od schránky policie našla u něj doma. Takto vznikla jejím navrtáním zbytečná škoda. (Mluvčí ÚOOZ Iva Knolová k tomu uvedla, že si nedokáže představit, jak detektivové při vykonání neodkladného úkonu čekají, až se někdo vrátí z dovolené – pozn. red.)

Lidovky.cz: Na tiskové konferenci bezprostředně po razii žalobci oznámili, že zabavili „120 – 150 milionů v hotovosti a desítky kilogramů zlata“. Je možné, že by všechno, nebo velkou část z toho, zabavila panu Paškovi?
To si nemyslím.

Na snímku policisté, kteří zasahovali v domě u Ivo Rittiga.

Policejní razie 13. června.

Lidovky.cz: Jak on sám reaguje na souvislosti, ve kterých je uváděn v příkazu k domovní prohlídce? Temelín, Chambon...
Konkrétní údaje z příkazu k prohlídkám vám neřeknu. Souvislost se společností Chambon nepopírám, tam klient figuroval. Naopak v té věci policii dříve poskytl listiny a vysvětení. Co se týče těch ostatních věcí, co tvrdíte - není obviněný, je dáván do souvislostí, o kterých ví, že nemohou být pravda a těmito souvislostmi byl připraven o majetek, bylo narušeno jeho soukromí a právních prostředků, jak se bránit, je skutečně velmi málo. Takže se necítí dobře.

Lidovky.cz: Před deseti dny jste kvůli nevydání zabavených věcí podal žalobu proti České Republice.
Nepřipojili jsme se k trestním oznámením na policisty, kterých je už tuším sedmadvacet. Jdeme jinou cestou, protože policie nereagovala na naše žádosti o vrácení těch věcí. Prohlídku provedla jako „neodkladný a neopakovatelný úkon“, takže bych předpokládal, že když to tak spěchalo, bude s tím ihned pracovat. Přitom k rozpečetění důkazů došlo až v druhé půli července, tedy více než měsíc poté. Navíc policie hledala i důkazy, které už dávno měla v rukou. Minimálně před půl rokem pan Pašek dobrovolně předal listiny, které se týkají společnosti Chambon a podal v této věci vysvětlení. A nyní jiný útvar policie téhož státu provede domovní prohlídku na základě hledání těchto dokumentů. To mi připadá zvláštní. Vzniká mu tím navíc velká škoda - nemůže s tím zlatem zacházet. Poklesem jeho ceny bez možností reakce přišel o stovky tisíc. Navíc se kvůli zabavení cenných papírů nemohl účastnit valné hromady jako akcionář.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...