Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zabavenou drogu dejme nemocným, navrhuje policie

Česko

PRAHA Je to naděje pro lidi s roztroušenou sklerózou či třeba Parkinsonovou nemocí. Na 400 kilogramů marihuany, které každoročně zabaví a zničí policisté, by se nově mohlo využívat k výrobě léčiv.

S revoluční myšlenkou přišli kladenští kriminalisté, proti není ani ministerstvo spravedlnosti. „Určitě to má logiku,“ připouští šéf justice Jiří Pospíšil (ODS). Jedním dechem však dodává, že by bylo nutné zamezit tomu, aby „distribuce zabavené měkké drogy probíhala v rozporu se zákonem“.

V Česku se dosud léky vyráběné z konopí prodávat nesmějí, probíhá tu pouze pár studií účinků konopných látek na lidský organismus.

Odborníci se k iniciativě vytěžit zabavenou marihuanu ve farmaceutickém průmyslu stavějí rezervovaně. „Vnímám pozitivně, že se o tom začíná uvažovat,“ tvrdí třeba Michal Miovský z 1. lékařské fakulty UK. Upozorňuje ale na riziko, že konopí z pěstíren zpravidla roste za nekontrolovaných podmínek.

Ministerští úředníci zase na jedné straně připouští, že konopí může mít léčebné účinky, zároveň však varují, že „nejsou přesně popsány negativní účinky při léčbě“.

Pokračování na straně 2

Zabavenou drogu dejme nemocným...

Dokončení ze strany 1

Zamýšlený návrh má podle všeho i podporu dalšího člena koaličního kabinetu – Věcí veřejných. Deník MF DNES už ve středu uvedl, že véčkaři by rádi legalizovali marihuanu pro lékařské účely. Uvažovali o dovozu měkké drogy třeba z Nizozemska. Pokud by však justice připravila novelu, která umožní využívat zabavenou marihuanu, nebudou véčkaři proti. „Bylo by to jistě levnější než ji dovážet,“ připustila včera pro LN Kristýna Kočí, šéfka poslaneckého klubu VV. „Ale musí to umožňovat zákonná úprava,“ podmiňuje souhlas Kočí. Je to nereálné. Stejně jako vyrábět z heroinu léky Naopak šéf tuzemské protidrogové centrály Jakub Frydrych považuje nápad za nereálný. „Neumím si to představit. Je to podobné, jako když jsme se kdysi bavili o tom, zda vyrábět opiátové léky z heroinu,“ vzpomíná Frydrych. A dodává, že podobná praxe neexistuje v žádné evropské zemi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!