Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zábavná cesta světem divadla

Česko

Festival divadelních miniatur měl spád: odehrál se během jediného nedělního půldne, žádné z jeho představení netrvalo déle než třicet minut. Hrálo se v celé budově pražského Divadla Na zábradlí, v sále, zkušebnách, foyeru i v jedné kanceláři, na programu bylo třináct divadelních, hudebních a výtvarných produkcí a také jeden cirkus a výtvarná dušičková instalace.

Dramaturgii festivalu zajišťovala redakce časopisu Svět a divadlo (SAD), který vznikl před dvaceti lety a své narozeniny slavil právě touto poutí – Ohromnými maličkostmi –, aby připomněl uměleckou zásadu, které hrozí, že upadne v zapomenutí. Totiž že „umění spočívá v omezování, ne v roztahování“. Některé tituly programu vznikly přímo pro festival, svou premiéru zde mělo minimonodrama Ivy Klestilové Na tom našem dvorečku aneb Pičó ke zdi, v němž Bohumil Klepl svérázně provedl diváky čtyřmi ročními dobami a s nimi spojenými obyčeji na moravském venkově.

První scénické provedení v podání Miloslava Mejzlíka zde měl i text Romana Sikory Smrt talentovaného vepře; speciální festivalové vystoupení – Koncert Prágának – si připravil i zahraniční host, Hólyagcikusz z Maďarska. Šlo o kombinaci hudebních produkcí s netradičními nástroji, prvky loutkového divadla a cirkusu, předvedenou v rozvážném, pohodovém tempu, se specifickým humorem a neokázalým mistrovstvím.

Hana Voříšková potvrdila svým vystoupením svou pověst první dámy scénických maličkostí. Její něžně a vtipně vystřihované či kreslené klipové příběhy doprovázely lidové písně v podání Heleny a Jiřího Vedralových, po setmění pak ozářila zábradlí divadla řada jejích snových lampionů, magicky svítících do dušičkové noci. Jiří Adámek (redaktor SAD) četl za názorného obrazového doprovodu neradostná čísla ze státního rozpočtu v překvapivě bizarních kombinacích a souvislostech, Jakub Škorpil (také redaktor SAD) spolu s Martinem Švejdou a Eliškou Frkovou četli text Davea Barryho Děti a ostatní rizika pohlavního života, obsahující pro přítomné rodiče útěchu, pro svobodné varování. Jan Kerbr (bývalý redaktor SAD) přečetl s vědoucím nadhledem své mladické verše, Radio Ivo (Johana Švarcová, Petr Marek a Marián Moštík) přeneslo rozhlasovou hru na divadelní prkna a Petr Nikl zde představil svět ohromných maličkostí svou camerou obscurou.

V minikoncertech pak vystoupili Vladimír Mikulka jako Inženýr Vladimír a Skupina Dva (Bára a Honza Kratochvílovi). V loutkovém Automatu na filmy zahrály s obdivuhodnou pohotovostí Buchty a loutky jakýkoliv film na přání diváků a na závěr předvedly v loutkovém výstupu jako blahopřání i časopis Svět a divadlo. Ten se zasloužil nejen o ohromné divadelní minizážitky celého dne, ale především o to, že po dvacet let své existence seznamuje české divadelníky s osobnostmi a událostmi světového divadla, vyhledává a publikuje objevné dramatické texty a ukazuje nové kontexty divadla našeho a zahraničního.

Autor: