Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zabijačka v přímém přenosu, míní Kalousek. Co říkají lídři na puč v ČSSD?

Michal Hašek a Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hašek a Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

PRAHA Uvnitř sociální demokracie vypukl boj o moc. Lidé kolem Michala Haška a sympatizanti prezidenta Miloše Zemana se pokoušejí svrhnout stávajícího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Server Lidovky.cz proto oslovil lídry stran, jak „puč uvnitř ČSSD“ ovlivní povolební vyjednávání.

„Sociální demokracie místo toho, aby teď veškerou svoji energii věnovala na sestavení silné a akceschopné vlády, tak se věnuje vnitřním rozbrojům a provádí zabíjačku přímém přenosu,“ míní první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Otázky:
1.
Co říkáte na boj o moc ve vedení sociální demokracie?
2. Není odstavení Bohuslava Sobotky ihned po volbách podvodem na voliče?

Předseda KSČM Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip

Vojtěch Filip (KSČM)
1.
Je to vnitrostranická záležitost sociální demokracie. Není to příliš vhodné, když jde o vítěze voleb. Ale doufám, že jednotliví aktéři toho sporu si uvědomí, že v současné době je na nich, aby dokázali převzít vládní zodpovědnost a vnitrostranické spory nechali na dobu pozdější.

2. Jestliže bylo očekávání 30 procent a nakonec se dosáhlo 20, tak musí kritické hodnocení samozřejmě nastat v každé straně, to je podle mého soudu logické. Ale musí si uvědomit, co je jejich prioritou. Vnitrostranické věci musí jít stranou.

Pavel Bělobrádek ve volebním středisku KDU-ČSL v Praze.

Pavel Bělobrádek ve volebním středisku KDU-ČSL v Praze.

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
1.
Netěší mě to, povolební vyjednávání to ovlivnit může. A to zásadním způsobem. Je pravda, že to nejhorší volební výsledek pro sociální demokracii za posledních dvacet let. Je to o tom, do jaké míry předseda vyhodnotil situaci. Je to jeho věc, jeho úsudek.

2. To nehodlám nijak komentovat. Je to vnitřní záležitost sociální demokracie, ale je jasné, že pro nás je velmi nekomfortní situace. Nevíme, zda sociální demokracie bude vést poslanecký klub, který bude jednotný a zda eventuálně nedojde k nějakému rozdělení. My musíme vyčkávat, ta situace samozřejmě komplikuje povolební jednání, to je evidentní.

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie

Tomio Okamura (Úsvit)
1.
Nevíme, co se přesně děje v sociální demokracii. Nevíme, jaké mají stanovy, já je ani nikdy nestudoval. Jediné, co si můžeme přát, je, aby byla co nejdříve zahájena jednání o tom, aby tady byla stabilní vláda. Úsvit přímé demokracie je ve sněmovně proto, aby posouval naši zemi dopředu. Odmítáme odporné politikaření, odmítáme hádky a sváry. Proto jsme kandidovali, protože se nemůžeme dívat, jak to tu dvacet let funguje. Před dvěma dny (v sobotu – pozn. red.) jsem byl osloven Bohuslavem Sobotkou s tím, že se nám ozve, abychom projednali vzájemné programové priority. Od té doby se neozvali. Čekáme a budeme rádi jednat. Naše podmínka je jasná – prosazovat prvky přímé demokracie, což jsme slíbili našim voličům.

Jsme seřazeni v jednom šiku. V ostatních stranách na sebe podávají trestní oznámení, odstupují z kandidátky, my stabilizovaně čekáme a prosazujeme program. Byli bychom nejradši, aby se situace co nejrychleji stabilizovala a my měli partnera k jednání a mohli si společně sednout. Protože občané by rádi změny.

ČTĚTE TAKÉ:

2. Přiznám se, že jsem nesledoval kampaň ČSSD tak dopodrobna, abych mohl posoudit, kdo ji vlastně dělal a kdo co sliboval. Viděl jsem na billboardech různé tváře. Nevím, jakým způsobem oslovovali voliče. K tomu se nemůžu vyjádřit. ČSSD ale není strana postavená na jedné osobě.  Věřím tomu, že ČSSD je tak dospělou stranou a jsem o tom přesvědčen, že se rychle konsolidují, abychom mohli co nejrychleji jednat.

Andrej Babiš ve volební centrum hnutí ANO.

Andrej Babiš ve volební centrum hnutí ANO.

Andrej Babiš (ANO 2011)
Předseda druhé nejsilnější strany a vlastník skupiny MAFRA, která vydává Lidové noviny a Lidovky.cz, odkázal na tiskovou zprávu hnutí ANO 2011. O postupu při vyjednávání se budou radit poslanci a výbor hnutí ve středu odpoledne. Vývoj uvnitř ČSSD hnutí sleduje, ale žádná společná jednání prozatím neproběhla.

„Jsme konstruktivní hnutí a budeme hledat řešení se zástupci ostatních parlamentních stran, které projeví o jednání zájem. Budeme jednotní a budeme dál trvat na plnění našeho programu. S účastí ve vládě nepočítáme. Nicméně naším hlavním příspěvkem pro naše voliče a všechny občany v těchto volbách je fakt, že jsme zabránili nástupu levice s podporou KSČM a v režii Hradu,“ říká předseda hnutí Andrej Babiš. 

Miroslava Němcová odvolila se svým manželem ve volební místnosti sněmovny.

Miroslava Němcová – volební lídryně ODS.

Miroslava Němcová (ODS)
1.
Vnitřní rozpolcenost ČSSD byla známá a všichni jsme o ní věděli. Viděli jsme, jak pan Sobotka změnil přes noc mínění pod tlakem Michala Haška a prezidenta v době hlasování o důvěře vlády Jiřího Rusnoka.

Tato nestabilita bude mít silný dopad na hospodářské a politické poměry v zemi. Já chci vyzvat vítěze voleb – tedy sociální demokraty – aby se chovali zodpovědně. Když už ne sami k sobě, tak alespoň k České republice. Aby okamžitě sdělili, jaký bude jejich další postoj k vyjednávání o složení vlády a poslanecké sněmovny. Jak zabrání rozkladu parlamentního systému a jak nebudou posilovat vliv prezidenta republiky.

ČTĚTE TAKÉ:

2. Kdo měl otevřené oči, věděl, že zuří válka mezi Haškem a Sobotkou. Na volby si jen řekli: teď musíme vypadat jednotně. Lež a podvod na jejich voličích to je – to ať si zodpovědí sami. ČSSD ale obelhala i ostatní občany republiky s tím, že jsou schopni vládnout, že několikrát vyvolávali předčasné volby a tvrdili, že mají skvělý recept a co všechno dokážou. První den po volbách se ukázalo, že nedokážou nic.

Ve volebním štábu TOP 09 bude na výsledky čekat také Miroslav Kalousek, místopředseda strany.

Miroslav Kalousek – místopředseda TOP 09.

Miroslav Kalousek (TOP 09)
1.
Je to špatně. Česká republika potřebuje, aby někdo začal rozhodovat na úrovni vlády. Aby tady byla silná kompetentní vláda. Sociální demokracie se místo toho vyčerpává těmito vnitřními boji. Doplatí na to každý občan.

2. Je to hloupost a dvojitý podraz. Jednak na své vlastní členy a voliče a také na vlastního předsedu. Sociální demokracie místo toho, aby teď veškerou svoji energii věnovala na sestavení silné a akceschopné vlády, tak se věnuje vnitřním rozbrojům a provádí zabijačku přímém přenosu. Věnuje se sobě a nikoliv České republice, jak slibovala ve volbách.

ČSSD demonstrovala, že Bohuslav Sobotka bude naším premiérem a pak na voliče vyplázne jazyk: to ne, to jsme jenom předstírali, mysleli jsme to jinak. Bohužel se potvrzuje to, co jsme říkali. Se sociální demokracií je těžké si představit spolupráci, protože ji ve skutečnosti ovládá prezident Zeman.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...