20. října 2012 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zabral strach z KSČM. V boji o Senát komunisti propadli

Předseda KSČM Vojtěch Filip po neúspěchu ve 2. kole senátních voleb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip po neúspěchu ve 2. kole senátních voleb | foto: ČTK

PRAHA Po týdnu řekli voliči ne komunistům. I tak lze interpretovat výsledky 2. kola senátních voleb. Z 12 senátorů totiž uspěl jen jeden, Václav Homolka v Chomutově. KSČM tak v horní komoře bude mít jen dva zástupce a nevytvoří tak ani senátorský klub.

O poznání pochmurnější atmosféra panuje v sídle komunistů v ulici Politických vězňů. "Úspěch jednoho kandidáta je dobrý," soukal ze sebe viditelně zaskočený šéf strany Vojtěch Filip.

Před týdnem přitom KSČM slavila i historické vítězství Jiřího Dolejše v Praze. Stačilo však sedm dní, aby pražští voliči jednoznačně podpořili Danielu Filipiovou z ODS, které dali téměř dvě třetiny hlasů. "Nemyslím si, že šlo o hájení dmeokratických hodnot. ODS spustila masivní mobilizační kampaň, aby ochráila své pozice," zhodnotil prohru Dolejš.

"Měla bych poděkovat lidem, kteří si uvědomili, že je potřeba hájit demokratické hodnoty. Voliči pochopili že nechodit k volbám není řešení, že se vyplatí přijít. Šlo o souboj ideologií," kontrovala Filipiová. Ještě důrazněji zavřel v Teplicích senátní dveře Jaroslav Kubera z ODS komunistovi Jaroslavu Dubskému.

Z výsledku voleb je také patrné, že komunisté drtivě prohráli i s ČSSD. Z 10 přímých soubojů totiž vyhráli jen jeden v Chomutově. Tam navíc Václav Homolka mandát jen obhajoval. Podle všeho tak pravicoví voliči v 2. kole jednoznačně podpořili kandidáty sociálních demokratů.

samMartin Samek
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.