Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Začal soud v kauze tygřích jatek. Jeden z obžalovaných se neúčastní, je ve Vietnamu

Česko

  9:33aktualizováno  12:00
ČESKÉ - Pouze dva ze tří obžalovaných stanuli v pondělí před Okresním soudem v České Lípě na úvod procesu kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. Sedmašedesátiletý provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek i šestatřicetiletý preparátor Miloš Hrozínek vinu odmítají.

Obžalovaný provozovatel zooparků Ludvík Berousek u soudu. foto: ČTK

Třetí obžalovaný, sedmapadesátiletý Xuan Vu Le, podle soudkyně Lucie Homolkové vycestoval do Vietnamu a dosud se nevrátil. Jeho případ bude projednán samostatně.

Státní zástupce v České Lípě podal v kauze tygřích jatek obžalobu

Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty obžalovaným hrozí trest do pěti let vězení. Vietnamec podle policie trestnou činnost organizoval a hotové produkty zpracované z těl tygrů prodával, mimo jiné v pražské tržnici Sapa. Berousek měl tygry dodávat a Hrozínek, který je stíhaný vazebně, zpracovávat.

Preparátor: Žádnou trestnou činnost jsem nespáchal

Berousek v pondělí u soudu uvedl, že s Hrozínkem spolupracoval několik let. Uhynulá zvířata mu dával k preparaci, pokud se dala kůže zachránit. Vše bylo podle něj legální. Hrozínek mu měl jen uschovat kůži a maso mělo sloužit jako krmení pro ryby či slepice. „To jsem neřešil,“ řekl Berousek. Za preparaci prý nic neplatil, což potvrdil i Hrozínek. Shodně také oba uvedli, že se Berousek a obžalovaný Vietnamec neznali.

Eskorta přivádí obžalovaného preparátora Miloše Hrozínka na jednání soudu v...
Obžalovaný preparátor Miloš Hrozínek před soudem v České Lípě.

Podle zjištění policie preparátor tygří těla zpracovával na masox nebo například tygří víno. Hrozínek, který zvířata preparuje 11 let, to u pondělního soudu popřel. „Žádnou trestnou činnost jsem nespáchal,“ řekl. Tvrdí, že se mohl dopustit nanejvýš přestupku, když preparoval zvířata od Berouska.

„Nic jsem neporušil, maximálně veterinární zákon, že jsem si neobnovil preparační činnost,“ řekl. Své vazební stíhání považuje Hrozínek za nezákonné a chce se obrátit na Nejvyšší soud.

Hrozínek a Vietnamec ,Tonda‘ byli dlouholetí kamarádi

Vietnamec produkty, které jsou v jeho komunitě velmi žádané, a proto dobře zpeněžitelné, podle policie odebíral. Hrozínek uvedl, že Vietnamec u něj nic z tygřích těl nevařil a dodal, že Vietnamec zvaný Tonda byl jeho dlouholetý kamarád. Před týdnem byl prý Hrozínkův otec s „Tondou“ na obědě.

U preparátora našli policisté mrtvého tygra střeleného do oka a krku, aby střela neporušila cennou kůži. Policie při domovních prohlídkách zajistila také čtyři kůže, tygří drápy a další tygří produkty včetně masoxu a tygřího vína. Našla i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a zajistila přes 1,8 milionu korun v hotovosti.

Hrozínek napadl protokol o domovní prohlídce, jsou v něm podle něj chyby. Řekl, že policie u něj našla části z šesti tygrů a pokaždé prý šlo o tygry uhynulé. V případu jsou posuzované tři případy z loňska. V prvním šlo podle Hrozínka o bílou tygřici, kterou zakousl samec. Ve druhém zhruba o roční tygřici, jež podle preparátora sežrala otráveného potkana. Třetí tygr prý uhynul, a on ho převzal mrtvého. Hrozínek odmítl, že by šelmu zastřelil.

Autor: