1. srpna 2016 8:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Začala fungovat Národní centrála proti zločinu. Zdroj svárů mezi politiky

Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý | foto: ČTK

PRAHA V Česku v pondělí začala fungovat Národní centrála proti organizovanému zločinu, která vznikla sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru. V nové policejní složce bude pracovat 870 policistů. Její vznik vyvolal roztržku uvnitř vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které hrozilo odchodem z vlády.

Vedení policie organizační změnu hájí. Věří tomu, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu. „Mezi hlavní priority bude mimo jiné patřit terorismus a kyberkriminalita. Tyto dva typy zločinů jsou bohužel na vzestupu a je potřeba s nimi efektivně bojovat,“ uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Priority útvaru chce s jeho vedením oznámit ve čtvrtek.

Ředitelem NCOZ je Michal Mazánek, jehož podřízení se budou zabývat například korupcí, terorismem, extremismem, migrací či rozsáhlou hospodářskou kriminalitou. Jeho náměstky se stali Milan Komárek, Jaroslav Vild a Petr Vopršal. Mluvčím útvaru je Jaroslav Ibehej, který v minulosti působil na policejním prezidiu nebo u protikorupční policie.

Vznik nového útvaru vyvolal roztržku na politické scéně. Ministr vnitra Chovanec změny ve sboru podepsal i přes nesouhlas koaličního hnutí ANO, které se obávalo zejména zastavení vyšetřování závažných kauz. Vedení policie to odmítá. Problémy s reformou měli také státní zástupci. Podle Tuhého i Chovance byly všechny jejich připomínky vyřešeny.

V novém útvaru se průběžně budou řešit další technické a organizační otázky. „Další naplánované kroky reorganizace policie budou probíhat za konzultace odborníků nejen uvnitř policie, ale i za účasti zástupců Nejvyššího státního zastupitelství,“ uvedlo vnitro. Uvažuje se například o tom, že uvnitř centrály vznikne finanční policie, která v minulosti zanikla.

Mezi nejhlasitější kritiky reformy patří bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který kvůli tomu od policie odešel. Žalobci prověřují, zda reforma není pouze starým plánem, který měl vést k jeho odstranění. Šlachta by mohl nově působit ve vedení celní správy, které se se rozšířily kompetence při prošetřování trestných činů. Ministerstvo financí, pod které celníci spadají, ale zatím se Šlachtou nejednalo.

V souvislosti s reformou se vyšetřuje také několik trestních oznámení. Jedno míří kvůli pomluvě na bývalého policistu Jiřího Komárka z ostravské expozitury ÚOOZ, který obvinil policejního prezidenta z „brutálních“ úniků ze spisů. Komárek zase podal trestní oznámení na Tuhého, jeho náměstka Zdeňka Laubeho a Chovance. Reorganizaci považuje za sabotáž. Policejní reformu prověřuje také sněmovní vyšetřovací komise.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!