Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začala střelba a ochranka utekla

Česko

TUNIS/PRAHA Čeští diplomaté v Tunisu zažili v minulých dnech vůbec nejdramatičtější chvíle své zahraniční mise. Kolem jejich kanceláří svištěly kulky. Bodyguardi, kteří měli hlídat jejich bezpečí, dostali strach a rozutekli se.

Kvůli nepokojům, které v zemi vypukly, si čeští diplomaté objednali soukromou ochranku. Jenže angažmá bezpečnostní agentury nemělo dlouhého trvání. „Od pátku jsme měli najatou komerční ochranku, jenže ti včera, když se tady začalo střílet, utekli,“ popisuje pro LN český velvyslanec v Tunisu Alexander Slabý. „Zahájil jsem proto jednání s úřady. Nyní před úřadem opět agentura hlídkuje. Problém ale je, že komerčně najatá služba podle tuniských zákonů může být vyzbrojena jen baterkou a telefonem,“ vysvětluje diplomat.

Navzdory snížené bezpečnosti si úředníci nemohou vzít volno. V době, kdy zemí zmítají občanské nepokoje, totiž mají mnohem více práce.

Úřad „bombardují“ jak Češi, kteří v Tunisku žijí, tak i ti, kteří se do země chystají na dovolenou. „Denně jsou to desítky telefonátů a e-mailů,“ popisuje Slabý. Řada Čechů, kteří Tunisko přijali za svůj domov, nyní zvažuje, že ze země odjede. „Nemůžeme jim nic nabídnout, jen je uklidňovat,“ vysvětluje český velvyslanec.

Pokračování na straně 2

Začala střelba a ochranka utekla

Dokončení ze strany 1

Mailová schránka české ambasády v Tunisu je zahlcená a telefonní linky vytížené. Není divu. Lidé volají o pomoc a o radu. Od úředníků chtěla například poradit mladá Češka, která se chystá v tomto týdnu do Tuniska odcestovat kvůli vdavkám. „Obecně říkáme, že situace je nevyhovující, nechceme ale nikomu šlapat po štěstí,“ říká Slabý.

Mnohem častěji ale na ambasádu volají ženy, které se již do Tuniska provdaly a nyní žijí uprostřed války. Podle údajů českého velvyslanectví je jich v zemi bezmála tři sta. „Řada z nic znervózněla a zvažuje odlet,“ říká Slabý. Od českých diplomatů se ale zatím pomoci nedočkají. „Žádný ze států EU zatím nezvažuje evakuaci svých občanů,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Raději sem nejezděte Vývoj v Tunisku pozorně sledují i tuzemské cestovní kanceláře. Na vyřešení politické situace v zemi závisí jejich příjmy. Severoafrická země totiž patří k jedněm z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů. „Podle našich propočtů zemi ročně navštíví asi sedmdesát tisíc českých turistů,“ odhaduje mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Tuniské zájezdy již jsou v nabídce a první charterové lety by do země měly odletět na přelomu března a dubna. Lidé, kteří si dovolenou koupili s předstihem, zatím podle Okamury zájezdy nereklamují. „Pokud se situace uklidní, cestovní kanceláře by nemusely zaznamenat oproti loňsku žádné větší ztráty,“ věří Okamura. „Jestli se tak nestane, mohou mít některé kanceláře problémy,“ dodává.

Internetové diskuse nasvědčují, že u mnohých turistů převáží obavy a pojedou za teplem jinam. „Zahraniční cestovky ruší zájezdy, ty české ne, chtějí vydělat, svým rodičům Tunisko rozmluvím,“ píše dívka pod přezdívkou Berryblue v diskusi na internetu.

A za pravdu jí dávají i čeští diplomaté v zemi. „V tuto chvíli nelze říci, kam vývoj půjde, začínají se objevovat rozpory uvnitř opozice, asi bych s koupí zájezdu hodně váhal,“ hodnotí situaci velvyslanec Slabý.

***

Tuniský klid po bouři? * Prozatímní vláda včera konečně zmírnila podmínky výjimečného stavu, zavedeného v zemi v pátek. * Nejhorší situace v Tunisku vládla v sobotu. V metropoli se navzdory zákazu vycházení odehrávaly pouliční nepokoje a ve dvou věznicích se vzbouřili vězni. Při požáru ve vězení u letoviska Monastir zemřelo 42 lidí. * Prozatímním prezidentem se stal šéf parlamentu Fuád Mbazaa. Úkolem sestavit vládu byl pověřen premiér Muhammad Ghannúší. * Do 60 dnů se mají konat prezidentské a do půl roku

parlamentní volby.

Čtěte Téma na straně 2

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...