Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 26 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud projednával žalobu Hradu na Bartíka kvůli jeho tvrzení, že má Zeman rakovinu

Městský soud v Brně se 4. září 2019 začal zabývat žalobou prezidentské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Městský soud v Brně se 4. září 2019 začal zabývat žalobou prezidentské... | foto: ČTK

Brno Městský soud v Brně v úterý ukončil dokazování v případu žaloby Kanceláře prezidenta republiky na bývalého radního Brna-středu Svatopluka Bartíka (dříve za Žít Brno) kvůli jeho tvrzení, že prezident Miloš Zeman má rakovinu. Jednání soud odročil na 11. září, kdy zazní závěrečné návrhy a rozsudek. V úterý se probíraly hlavně Bartíkovy majetkové poměry v souvislosti s požadavkem prezidentské kanceláře na finanční plnění. Šlo o citlivé údaje, veřejnost byla z jednání vyloučena.

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal na facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Hrad jej zažaloval. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun.

Bartík dnes předložil listinné důkazy ohledně svých majetkových poměrů. Zemanův advokát Marek Nespala uvedl, že příjmy a výdaje žalovaného mu nevycházejí a že se k nim bude vyjadřovat „do haléře“.

Soud následně zamítl asi dvě desítky návrhů na další důkazy. Šlo například o výslech prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, výslech hradního kancléře Vratislava Mynáře, články z novin či výslech některých novinářů, kteří údajně také věděli o vážném zdravotním stavu prezidenta.

Po odročení jednání Nespala zopakoval, že trvá na pěti milionech. „Vycházíme z rozhodnutí zdejšího soudu z roku 1998, kde společnými žalobci byl Václav Havel a Dagmar Havlová, a zde částka pěti milionů opravdu padla. Mělo to další vývoj, ale od toho jsme odvinuli náš nárok,“ uvedl Nespala. Doplnil, že na částce trvají vzhledem k okolnostem případu „a mimořádné závažnosti jednání žalovaného“.

Havlovi tehdy zažalovali výrobce obuvi a jejího mediálního partnera kvůli reklamnímu billboardu se zelenou bustou Havla s Dášenkou. V žalobě na ochranu osobnosti požadovali pět milionů korun, které u soudu prvního stupně vysoudili, vrchní soud ale rozsudek změnil a přiznal jim jen 500 tisíc korun.

Bartík po jednání uvedl, že existuje právo znát zdravotní stav tak exponovaného zaměstnance jako prezident. „Když zaměstnavatel - stavební firma přijímá řidiče, bagristy, jeřábníky, tak jim taky musí donést od doktorů, že vidí, slyší a jsou pro ten daný typ povolání způsobilí,“ řekl.

Žalobu soud dostal v listopadu 2017, projednávat ji začal v září 2019, po neúspěchu pokusu o smír. Bartík své tvrzení o Zemanově zdraví z webu později stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní vlnu vůči sobě ani Zemanovi. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách obhájil.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...