Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Začaly práce na stavbě repliky mariánského sloupu. Na místo dorazil i mluvčí prezidenta Ovčáček

Začaly práce na stavbě repliky mariánského sloupu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Začaly práce na stavbě repliky mariánského sloupu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha  Na Staroměstském náměstí v Praze začaly práce na stavbě repliky mariánského sloupu. Už v pondělí tak odstartoval archeologický průzkum, následovat budou práce na základně a od konce dubna do poloviny září by se na ni měl usazovat sloup s Pannou Marií.

Dva muži v oranžových reflexních vestách zvedají na pneumatiky za pomoci páčidel těžký kovový poklop kanalizace. „To bude dobrý,“ usoudí jeden z nich po chvilce nahlížení do útrob Prahy. Kolem nich už postává hlouček zvědavců s telefony a fotoaparáty, kteří jim nahlížejí přes rameno.

Asi dva metry od nich zírá na ospalé pondělní ráno v metropoli díra v dlažbě Staroměstského náměstí. Na jejím místě by měl po letitých dohadech brzy stát mariánský sloup. Pro jedny symbol opomíjeného období české historie, pro druhé symbol útlaku a církevní lobby.

Stavba Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.
Stavba Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

„Úmyslného poškození se nebojíme, někdo s tím nesouhlasí, ale proto máme svobodu,“ prohazuje muž, který pomalu vyvádí novináře a zvědavce pryč ze „stavby“, jak nazývá malý výsek uprostřed slavného pražského náměstí oplocený kovovým plotem, který je uchycený v dlažbě dlouhými hřeby.

Novinářů či historických nadšenců je tu ostatně více než než samotných dělníků, jimž sekunduje pouze malý nákladní vůz, na němž přijel okolo 8.30 malý bagr s vidlicí vpředu. Kostkám vyndaným z pokrývky země „staromáku“ se dostává patřičné péče - jsou obaleny umělohmotnou fólií a naloženy na palety.

Kromě oplocené stavební rezervace se ale stavba sloupu do dění v centru metropole nikterak nepromítá. „Ani nevím, že tam něco dělají, nevšimla jsem si toho, když jsem šla ráno do práce,“ říká servírka Renata z kavárny hned naproti probíhající stavbě.

Dělníci odkrývají původní základy mariánského sloupu.

Dělníci odkrývají původní základy mariánského sloupu.

Dělníci v 10.15 vyndavali z dlažby náměstí další a další kostky. Chtějí tak odkrýt původní základy, které mimo jiné pomohou určit, kde přesně se sloup nacházel. Umístění sloupu prý ale budou ještě konzultovat s astronomem, neboť sloup původně sloužil částečně i jako sluneční hodiny, které ukazovaly tzv. „pražský čas“. Ten se měl údajně o šest minut lišit od toho reálného.

Odpůrce mariánského sloupu.

Odpůrce mariánského sloupu.

Na místě je například mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, ale i jeden odpůrce stavby sloupu. Ten zde stojí s transparentem. Přihlížejícím vysvětluje, že Panna Marie není žádná modla. Právě její socha má figurovat na vrcholu sloupu.

U mariánského sloupu bude živo i v pondělí odpoledne. Na Staroměstské náměstí totiž svolává Komunistická strana Čech a Moravy petiční akci. Tou chce vyvolat referendum. Celá akce nese název Máme právo říct ne stavbě mariánského sloupu.

„Petici jsme vyhlásili hned poté, co v lednu zastupitelé schválili podporu sloupu,“ řekla ČTK Marta Semelová, pražská zastupitelka a komunistická poslankyně. Podpisy sbírala odpoledne na náměstí přímo u staveniště. Podpisy prý zatím sečtené nemají.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz