25. října 2013 14:00, aktualizováno  17:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Začaly předčasné volby. Volební místnosti se otevřely

Volební urna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební urna - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA UVNITŘ VIDEO. Voliči v Česku právě začínají rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová sněmovna a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 23 volebních stran a hnutí, ve všech krajích ale kandiduje jen 17 z nich.

Volební místnosti se otevřely ve 14:00 na téměř 15 000 místech republiky, ve 22:00 se uzavřou. Po noční přestávce budou přístupné ještě v sobotu od 08:00 do 14:00.

Češi v zahraničí

Českých parlamentních voleb se dnes účastní i Češi žijící v zahraničí. Na americkém kontinentu, kde hlasování kvůli velkému časovému posunu začalo už ve čtvrtek, dnes rovněž v předstihu skončí. Podobně jako v samotné České republice se volební místnosti poprvé otevřou ve 14:00 SELČ na českých zastupitelských úřadech v evropských zemích.

Mezi prvními voliči byli již tradičně volební lídři. Po páté hodině odvolit také prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus.

Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště, nebo mimo domovskou obec od volebních komisařů tam, kam přijde hlasovat s voličským průkazem. Do volební místnosti si lidé musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. Bez toho jim volební komisaři neumožní hlasovat.

Kroužkování

  • Na hlasovacím lístku vybrané strany či hnutí mohou lidé dát nejvýše čtyřem konkrétním kandidátům takzvané přednostní hlasy tím, že zakroužkují pořadové číslo před jejich jménem. Kdyby volič zakroužkoval více kandidátů, volební komisaři by jeho preferenční hlasy museli ignorovat. Hlas pro stranu by ale zůstal platný.
  • Stejně tak ani další písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv. Platné by byly podle ministerstva vnitra i lístky, na nichž jsou jména kandidátů škrtnuta, změněna nebo dopsána.
  • Neplatné by naopak byly napodobené nebo přetržené hlasovací lístky, nikoli však natržené, pokud by z nich volební komisaři dokázali vyčíst všechny potřebné údaje. Hlas voliče by byl neplatný také v případě, kdyby v hlasovací obálce bylo několik hlasovacích lístků, případně by lístek nebyl v obálce.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!