Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Praze začaly velikonoční trhy. S luskounem Šiškou zahájila ZOO 92. sezónu

V sobotu začínají velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze. (24. března 2023) foto: ČTK

V sobotu začaly velikonoční trhy v Praze na svých klasických místech – Staroměstském, Václavském náměstí i na náměstích Republiky a Míru. Na Pražském hradě začaly již o pár dní dříve. Otevřely se desítky stánků s klasickým i trendy zbožím. Svou 92. sezónu zahájila také pražská ZOO.
  10:40

Křest luskouního mláděte, spuštění kampaně Seznamte se! a vernisáž výstavy 60 let chovu goril – nejen tím dnes zahájila svou 92. sezónu Zoo Praha. Slavnostní představení zvířecích osobností tvořících novou kampaň doplnila živá premiéra skladby Zoo Song písničkáře Pokáče. O dojímavý moment se postarala světoznámá primatoložka Jane Goodall svou videozdravicí právě pokřtěné luskouní samičce Šišce.

Trhy budou v provozu do 16. dubna, na náměstí Míru do 10. dubna. Kromě nabídky velikonočního zboží a pochutin nabídnou i kulturní program, na Staroměstském náměstí se umělci budou střídat na pódiu mezi 16. a 19. hodinou. Pro děti jsou tamtéž připravené tvořivé dílny od 11 do 15 hodin o víkendových dnech a o Velikonočním pondělí. Na Pražském hradě jsou připraveny ukázky tradičních řemesel.

„Velikonoční trhy jsou dobrým příkladem, kde se historie prolíná se současností. Vycházejí z nejvýznamnějšího křesťanského svátku a připomínají nám mnohé tradice, ať už jde o zdobení vajec, pletení pomlázek či třeba starodávná řemesla, pokrmy či nápoje. Najdeme tu ale i dotek modernity v podobě důrazu na bioprodukty a ekologii, například v podobě kompostovatelného nádobí. Ale vlastně i to je tak trochu tradice, vztah k přírodě provází člověka odnepaměti. Na letošní trhy se každopádně těším, zvláště po nedávném ‚covidovém půstu‘,“ řekl primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Na Staroměstském náměstí návštěvníci najdou 71 prodejních stánků, na Václavském náměstí 24 a na náměstí Republiky 19, na náměstí Míru 40. Stánky jsou ozdobené proutím s květy nebo zelenými girlandami.

Prostor Staroměstského náměstí zdobí také dva obří zajíci a kraslice. „Jeden měří na výšku 4 metry (vajíčko 2 m), pravděpodobně jde tedy o největší dekoraci v tomto duchu v České republice. Druhý pak dosahuje výšky 2,6 metru. Vyhlídkový most ozdobí vejce a motýli,“ popsala mluvčí trhů Hana Tietze.

V nabídce stánkařů jsou například různé druhy kraslic, pomlázky či keramika, vyšívané ubrusy, kosmetika a také občerstvení.

Líbí se vám výzdoba letošních velikonočních trhů v Praze?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

NE187
ANO35
Autor: