Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žáček jde do protiútoku. Uhla se chystá žalovat za pomluvu

Česko

  14:39
PRAHA - Bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček se obrátil na prokuraturu, aby se bránil před trestním oznámením pro zneužití moci veřejného činitele, které na něj podal publicista Petr Uhl.

Pavel Žáček foto: Lidové noviny

Bývalý disident Žáčka obvinil, že na nosiče v soukromých rukou zkopíroval miliony stran archiválií, které ÚSTR spravuje po komunistické správě StB. Žáčkův advokát Stanislav Devátý k Městskému státnímu zastupitelství podal podnět k prošetření celé záležitosti, zda se nejedná o křivé obvinění.

Devátý je přesvědčen, že za oznámením stojí snaha Žáčka v očích veřejnosti zdiskreditovat. Právě proto podle advokáta bylo trestní oznámení uveřejněno v médiích. "Oznamovatel považuje za velmi závažnou, neboť pomocí trestního práva se snaží o lidskou, ale i profesní likvidaci Pavla Žáčka, a to bez jakéhokoli relevantního důkazu," píše v podnětu právník.

Předchozí událost

Podnět je prozatímním právním krokem. Žáček chce později podat proti Uhlovi trestní oznámení pro podezření z křivého obvinění, pokud bude mít k dispozici plné znění Uhlova trestního oznámení. "Je nutné k tomu, abych mohl proti Petru Uhlovi podat trestní oznámení pro trestný čin pomluvy, případně pro trestný čin křivého obvinění," napsal státnímu zastupitelství Žáček v mailu.

Uhl trestní oznámení podal na základě zveřejněného textu historika a člena vědecké rady ÚSTR Viléma Prečana Historik v něm uvedl, že bylo digitalizováno již deset milionů stran písemností z Archivu bezpečnostních složek. "Kolik z nich skončilo na soukromých elektronických nosičích, ... to ví jen Pavel Žáček a Pánbůh," napsal v něm Prečan. Uhl posléze spekuloval, že Žáček chce archiválie využít mimo ÚSTR ve prospěch ODS.

Prečan je citován i v Žáčkově podnětu. Od trestního oznámení Uhla se distancuje a komentuje ho slovy: "Obávám se, že panu uhlovi jde výhradně o cíl, jímž se nikdy netajil: likvidovat ´Institut imeni Orwella´, jak posměšně a neprávem nazývá Ústav pro studium totalitních režimů".

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!