Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Žáček je opět ve hře. Vrátí se do ústavu?

Česko

Podle informací LN by se mohl exředitel Ústavu pro studium totalitních režimů stát prvním náměstkem Daniela Hermana

PRAHA Ještě na začátku srpna by návrat Pavla Žáčka do vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) tipoval jen málokdo. V té době ústav vedl provizorní ředitel Zdeněk Hazdra, který Žáčkovy kroky kritizoval a naopak byl stoupencem Jiřího Pernese – tedy nejprve Radou ÚSTR zvoleného, po měsíci a půl stejnou radou odvolaného ředitele. Pět měsíců po jmenování Pernese a odchodu Žáčka i jeho lidí z vedení ústavu se ale situace zcela mění. Nový ředitel Daniel Herman v den svého nástupu znovu jmenoval na post ekonomického náměstka Reného Schreiera. Stejného muže, kterého Jiří Pernes ihned po svém nástupu do čela ústavu odvolal. Stejný osud potkal i Patrika Košického. Toho nejprve Pernes sesadil z funkce šéfa kanceláře ředitele, aby ho na tento post Herman nyní zase vrátil.

Žáček opět ve hře To ale nejsou jediné návraty. Ten největší je zřejmě na spadnutí. Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů LN z prostředí Ústavu pro studium totalitních režimů by se měl do vedení vrátit i Pavel Žáček. Konkrétně na uvolněné místo prvního náměstka.

Tuto funkci za úřadování provizorního ředitele Zdeňka Hazdry zastával asistent ředitele Národního muzea Marek Junek, který také kandidoval na post ředitele ÚSTR. Jeho působení na této pozici však bylo omezeno právě Hazdrovým ředitelováním. Daniel Herman zatím o konkrétním jménu adepta na volné místo náměstka nemluví. „Nechci vyloučit a priori žádné jméno, na druhou stranu by bylo předčasné o někom konkrétně hovořit. Chci se ale opírat o odborníky, zvažuji lidi, kteří mají hluboké zkušenosti a erudici,“ řekl Herman s tím, že je velmi důležité, aby ústav dobře fungoval.

Datum, kdy by mohl nového náměstka jmenovat, zatím neřekl. Sám ale prý jeho jmenování nechce zbytečně protahovat, aby ústav mohl co nejdříve začít opět fungovat na sto procent. Podle informací LN by ale mělo být jasno již tento týden.

Sám Pavel Žáček své případné jmenování nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. „Stále ještě tuto informaci považuji za spekulaci,“ uvedl pro LN exředitel. Je ale prý připraven případnou nabídku přijmout. „Mám ústavu co nabídnout, myslím, že bych zde byl platný,“ řekl.

V současné době řeší hlavně své odvolání Jiřím Pernesem krátce po jeho příchodu do vedení ústavu. To dle Žáčka proběhlo v rozporu se zákoníkem práce. „Výpověď považujeme s právníky za protiprávní,“ řekl Žáček. V tomto týdnu by se měl s ředitelem Hermanem setkat.

Pavel Žáček vedl Ústav pro studium totalitních režimů od roku 2008, kdy tato instituce začala fungovat. Šéfoval mu až do dubna 2010, kdy byl ředitelem jmenován Jiří Pernes. Žáček svůj post neobhájil ve výběrovém řízení.

Jenomže Pernesovo jmenování se ukázalo jako problémové. Nový ředitel okamžitě po svém uvedení do funkce odvolal většinu vedení ústavu, a to i přesto, že Radě ÚSTR slíbil, že se nejprve seznámí s chodem úřadu. Na povrch pak vyplavalo, že nový ředitel radě zatajil své studium na Večerní univerzitě marxismuleninismu (VUML). Vaz mu ale zlomilo podezření, že opsal některé své práce a publikace. V čele úřadu skončil po měsíci a půl.

***

ŠÉFOVÉ ÚSTR * 1. ledna 2008 se stal prvním ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček. * 1. dubna 2010 z výběrového řízení vzešel nový ředitel ÚSTR Jiří Pernes. * 12. května 2010 Rada ÚSTR Pernese odvolala. Důvodem byly pochybnosti o některých jeho odborných pracích. Prozatímním ředitelem se stal Zdeněk Hazdra, dosavadní šéf oddělení zkoumání doby nesvobody. * 26. května 2010 vyhlásila rada nové výběrové řízení na ředitele. * 12. srpna 2010 byl do funkce ředitele jmenován Daniel Herman.

Autor: