130 let

Rodinný dům postavil architekt Pavel Simonov. Tento ruský emigrant navrhl například i dům malíře Václava Fialy v pražských Střešovicích. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Původní zpráva

Chcete zachránit vilu na Petřinách? Tak ji kupte za 85 milionů, vzkázal městu a občanům investor

Česko
  •   5:01
PRAHA - Nesouhlasíte s demolicí? Tak si ten dům kupte, prodám vám ho. Takový vzkaz směrem k zastupitelům a občanům vyslal majitel funkcionalistické vily na pražských Petřinách. A v následné debatě rovnou navrhl sumu, za kterou by vilu, za kterou loni zaplatil 23 milionů, údajně prodal. A to 85 milionů.

Nečekaný vývoj mělo jednání zastupitelů na Praze 6. Jedním z bodů byla totiž chystaná demolice funkcionalistické vily v ulici Na Petřinách 7.

V souladu se zákonem

„Já jsem majitel té nemovitosti,“ začal svůj projev podnikatel a developer Jiří Šalda, když minulý týden v rámci občanských interpelací předstoupil před zastupitele šesté městské části. „Nechal jsem vypracovat studii, co se s tímto domem dá udělat. Je plesnivý a s tím nic neuděláme. Rozhodl jsem se proto postavit dům nový. A co se týká parametrů, odpovídá legislativě,“ popisoval své plány s funkcionalistickou vilou postavenou už v roce 1939. Na to, aby řekl vše, co chce, měl neúprosných pět minut.

Jak informoval server Lidovky.cz, Šalda místo vily plánuje postavit moderní dům o třinácti bytových jednotkách a podzemním patrem se dvěma garážemi pro každý z bytů. Tím by se současně zvýšila i aktuálně zastavěná plocha. Proti jeho záměru ale začali místní obyvatelé organizovat petici. Nesouhlasí s demolicí domu, který je podle jejich názoru architektonicky hodnotný a jeho bourání zcela zbytečné.

Podle architekta Zdeňka Lukeše je vila "zdařilým příkladem pozdního...
Funkcionalistická vila Na Petřinách 7 má jít k zemi. Radniční odbor výstavby na...

A právě na aktivitu místních Šalda ve svém projevu také reagoval. „Já říkám: tak si ten dům kupte. Ten dům je ke koupi, tak si ho kupte,“ apeloval ještě v interpelacích. Upozornil také, že jím navržený projekt zcela odpovídá legislativě a dokonce ho byl představit i na Komisi územního rozvoje Prahy 6, ač mu zákon takovou povinnost neukládá.

Prodám. Za 85 milionů

Nicméně myšlenku o případném prodeji vily rozvedl investor Šalda ještě v krátké výměně názorů, kterou s přítomnými na jednání zastupitelstva vedl. „Místo bourání a nové stavby je připraven nemovitost prodat. Prý můžeme udělat sbírku nebo by vilu mohla koupit Praha 6. Za 85 milionů korun. Dům přitom podle svých slov získal od dvou starých dam,“ reprodukoval diskusi zastupitel Vladimír Šraier (Strana zelených).

Investor chce zbourat prvorepublikovou vilu v Podolí. Řekněte ne, žádají lidé v petici

To ostatně potvrdil další z řečníků na interpelacích a zároveň organizátor petice za záchranu vily Vladimír Urbánek. „Pan Šalda při našem rozhovoru prohlásil, že by vilu prodal, a navrhl částku 85 milionů korun. Myslím však, že to bylo spíše řečnické zvolání, to s ohledem na přemrštěnost té částky,“ popsal pro server Lidovky.cz.

Počty jsou jednoduché: pokud Šalda svou nabídku myslel vážně, prodejem by vydělal několik desítek milionů korun. Jak server Lidovky.cz vyčetl z kupní smlouvy, když dům v polovině loňského roku kupoval, zaplatil za něj 23,45 milionu korun. Tedy o více než 61 milionů korun méně, než za kolik ho nyní nabízí.

Na dotaz serveru Lidovky.cz podnikatel Šalda uvedl, že vycházel z ceny, za kterou desátá městská část odkoupila polovinu vily bratří Čapků. „(Kdežto) já vlastním nemovitost celou. Kupoval jsem totiž starý památkově nechráněný ani nikým na památku nenavrhovaný dům, jehož demolici povolili památkáři, prodával bych ale dle pánů petentů dům památkově hodnotný postavený ve stylu pozdního funkcionalismu,“ uvedl Šalda.

„Tedy abych parafrázoval, koupil jsem staré ojeté auto neznámé značky, ze kterého se jako mávnutím kouzelného proutku stane žádaný veterán. Do jaké míry se tedy jednalo o řečnické zvolání je nasnadě,“ doplnil ještě.

Bourat, nebourat?

Urbánek přišel na jednání seznámit zastupitele s peticí, která nyní čítá bezmála osm stovek podpisů. Z toho více než tři sta je od občanů Prahy 6. „Vyjadřujeme zásadní nesouhlas se zbouráním této stavby,“ uvedl rázně na začátek své interpelace.

I jeho řeč byla ale omezena na nemilosrdných pět minut. „Chceme i nadále přihlížet tomu, jak na Praze 6 mizí stavby značné kulturní hodnoty? Apeluji na vás, abyste podpořili snahy zastavit tento neblahý vývoj a v budoucnu podobným kauzám předcházeli,“ zakončil svou řeč Urbánek. Přítomní ho odměnili potleskem.

Tak jako se zásadně lišily pohledy investora Šaldy a petenta Urbánka, rozdílnost názorů panovala i mezi přítomnými zastupiteli. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) své kolegy upozornil, že ač se jedná o zajímavou stavbu, je vila v soukromém vlastnictví a záleží na majiteli, jak se s ní rozhodne naložit.

Že investor Šalda dodržuje zákonné předpisy a drží se i doporučení komise pro územní rozvoj, která žádala stavbu zmenšit, ocenila i zastupitelka Petra Kolínská (Strana zelených). „Samotná vila památkově chráněná není, ale leží v památkově chráněném území. A pojďme si říct proč: protože tam jsou ty vily,“ dodala při svém druhém příspěvku v diskuzi.

A podobně se vyjádřil i Jan Bartůšek (KDU-ČSL). „Myslím, že vila má svou vysokou hodnotu. Velmi si vážím postoje pana Šaldy, který oproti jiným přistupuje férově a zajistil si vše potřebné. Přesto by bylo vhodné se pokusit vilu zachránit, i když ta likvidace odpovídá předpisům,“ uvedl.

Zastupitelé ale nakonec v závěrečném hlasování návrh Strany zelených na podání žádosti o památkovou ochranu neschválili. „Z diskuse zastupitelů jsem měl pocit, že jim ani tak nejde o věc samu, jako spíš o prezentaci politické agendy jednotlivých stran, případně o osobní spory. Věcných argumentů zaznělo opravdu dost málo. O dva odborné posudky, z nichž jsem citoval během interpelací a nabídl je jako podklad pro jednání, projevili zájem jen zastupitelé za zelené, ostatním to bylo jedno,“ shrnul jednání Urbánek.

Funkcionalistická vila na pražských Petřinách

  • postavena byla v roce 1939 na návrh ruského emigranta Pavla Simonova
  • historik architektury Zdeněk Lukeš ji dokonce zařadil do svého průvodce Praha moderní
  • „Stavba významná nepochybně je. Jde o krásný příklad meziválečné funkcionalistické architektury. Není jasné, pro koho se stavěla, ale měla být už dávno památkově chráněná,“ uvedl Lukeš na dotaz serveru Lidovky.cz a demolici označil za hloupost.
  • Petiční výbor má k dispozici také dva posudky, které vilu označují za významný kousek funkcionalismu.
  • Richard Biegel, ředitel Ústavu pro dějiny umění Filosofické fakulty Univerzity Karlovy na domě například oceňuje zejména povrchy z neomítaných cihel. „Ve vilové architektuře tohoto období funkcionalismu jsou však cihlové obklady velmi vzácné a to dává domu Na Petřinách značný uměleckohistorický význam,“ píše Biegel v posudku. „Dům tak jednoznačně splňuje nároky kladené na kulturní památku a měl by získat památkový institut.“
  • Podle posudku historika architektury Jakuba Potůčka z Výzkumného centra průmyslového dědictví z ČVUT jsou funkcionalistické stavby a jejich hodnota často opomíjeny. K demolici této vily podle jeho slov není důvod. „Dům se nachází ve stavu dobré fyzické kondice, je intaktně zachován, alespoň co se jeho vnější podoby týče, a především představuje vysoce hodnotné dílo na pomezí vrcholného a pozdního funkcionalismu,“ píše v posudku.
Vila s plochou střechou je z červených lícovek a soklem z hrubě otesaného...
Autor: hm
  • Vybrali jsme pro Vás