Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záchranáři evakuovali děti uvízlé na horské chatě

Stromy a větve popadaly do elektrického vedení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stromy a větve popadaly do elektrického vedení. | foto: Ivan Babej ČTK

HORNÍ BEČVA Záchranáři evakuovali dnes na Vsetínsku 25 dětí ze zlínské mateřské školy, které uvízly na horské chatě Martiňák u obce Horní Bečva na Vsetínsku. Sněhová kalamita a popadané stromy jim zablokovaly cestu k autobusu, kterým se měly vrátit domů ze školy v přírodě. Záchranáři se k dětem ve věku tři až šest let dostali asi po čtyřech hodinách. Řekl to mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Majitelé chaty se dlouho a marně snažili prorazit cestu, ale ani s terénními vozy to nebylo možné. Jejich technika na odstraňování sněhu se při práci porouchala. Ani obecní traktor se zadní radlicí nedokázal přejet metrovou vrstvu těžkého sněhu. Rodiče dětí byli postupně o situaci informováni.

O pomoc byli požádáni i hasiči. "Děti byly v pořádku, v teple, i když v chatě bez elektrického proudu. Jedno z dětí bylo zraněno na hlavě a ošetřeno," uvedl Mitáček. Dodal, že vzhledem k počtu zachraňovaných osob šlo o mimořádnou událost.

Hasiči byli nedostupní

Operační důstojník chtěl na místo vyslat jednotku dobrovolných hasičů obce Horní Bečva, ale na hasiče se nebylo možné dovolat. Několik dnů bez proudu a kalamitní stav je zcela odřízl. Okamžitě byla vyslána další vhodná jednotka hasičů, a to jednotka profesionálů z Rožnova pod Radhoštěm.

Hasiči vyjeli s terénním vozidlem nejdříve na úřad obce Horní Bečva, kde chtěli požádat o další technickou pomoc. Starosta byl v terénu, ale zástupce obce sdělil, že po neúspěšném pokusu jejich lehká technika nestačí.

Příjezdovou cestu k chatě pokrývala metrová vrstva sněhu a popadané stromy. Hasiči tedy požádali o pomoc silničáře. Těžký traktor se šípovou radlicí ale byl zrovna v protějších kopcích u Soláně, a proto museli počkat na jeho příjezd.

Prorazil až traktor

Do akce se mezitím zapojila i Horská služba Beskydy, která má sídlo nedaleko chaty na sedm kilometrů vzdálených Pustevnách. Jeden tým se snažil k Mariňáku dostat po hřebenu a druhý z údolí od Horní Bečvy. První však zapadl v hlubokém sněhu.

Po marných pokusech prorazit se vrátil zpět na Pustevny. Druhá skupina dorazila údolím k hasičům u Horní Bečvy dodávkou, sněžným skútrem a vozíkem za skútr pro evakuaci více osob.

"Všichni záchranáři počkali na příjezd traktoru s radlicí a pomalu se začali posunovat po cestě k chatě. Hasiči šli před traktorem a postupně odřezávali spadlé stromy. Radlice za nimi odhrnovala těžký sníh a čistila cestu," popisoval Mitáček.

Po příchodu k chatě byli postupně evakuovány děti i tři dospělí z jejich doprovodu. Výprava se poté vrátila do Zlína, kde si své ratolesti vyzvedli rodiče. "Pro děti byla celá záchranná akce zajímavým oživením jejich pobytu v horském prostředí Beskyd. Pro záchranáře to byla první větší akce nestupující zimní sezony," uzavřel Mitáček.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...