Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záchranáři našli v řece tělo posledního z pohřešovaných vodáků

Vodohospodáři začali snižovat v kritickém úseku hladinu řeky. V místě nazývaném Osypané břehy se našla ve vodě převrácená loďka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodohospodáři začali snižovat v kritickém úseku hladinu řeky. V místě nazývaném Osypané břehy se našla ve vodě převrácená loďka. | foto: ČTK

BRNO Záchranáři ráno našli tělo posledního z trojice vodáků, kteří se 1. května utopili v řece Moravě. Šestatřicetiletého muže také identifikovali, pátrání tak skončilo, sdělila novinářům policejní mluvčí Kamila Haraštová. Už ve čtvrtek se podařilo nalézt těla mužovy šestileté dcery a osmadvacetiletého kamaráda.

Pátrání začalo brzy ráno, hasiči a policisté na člunech prohledávali hladinu i břehy. "Tělo muže se zachytilo o kmen asi dva kilometry od nálezu prvního utonulého," uvedla Haraštová. Místo nálezu je v katastru obce Petrov. Celé více než týdenní pátrání komplikoval silný průtok vody, podmínky se zlepšily ve čtvrtek.

ČTĚTE VÍCE:

Otec s dcerou a dospělým kamarádem se na prvního máje vydali na výlet loďkou ze Strážnice do Rohatce. Do cíle však nedopluli. Večer po nich začali pátrat policisté. Opuštěnou loďku našli u přírodní památky Osypané břehy nedaleko Strážnice. Na mělčině několik stovek metrů před soutokem s Veličkou bylo tělo prvního muže. O půl kilometru dále pak záchranáři objevili tělo dívky.

Pátrání sice skončilo, policisté se případem budou zabývat i nadále. Zatím nic nenasvědčuje cizímu zavinění. Přesnou příčinu neštěstí policie ale pravděpodobně nezjistí. "Možností je několik, bohužel nemáme přímého svědka," uvedla Haraštová.

Policie v uplynulých dnech důrazně varovala výletníky a rybáře, aby v zájmu ochrany života a zdraví nesplouvali řeku Moravu na Hodonínsku. Voda je v této části roku podle zkušených vodáků chladná a kalná, člověk v ní rychle prochladne. Břehy jsou bahnité a vylézt ze silného proudu je obtížné.

Pátrání po muži na Znojemsku

Po člověku, jenž se možná utopil, pátrají také policisté na Znojemsku. V noci na sobotu 4. května zmizel u Vranovské přehrady osmadvacetiletý rekreant z Prahy. Naposledy jej viděli v restauraci u obce Bítov, pak se šel projít a od té doby o sobě nepodal zprávu. "Pátráme na souši i ve vodě," uvedla policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Letos při nehodách na českých řekách zemřeli nejméně dva další lidé. Koncem dubna se lékařům nepodařilo zachránit život muži ze skupiny lidí na raftu, který se převrhl v řece Kamenici v Zlaté Olešnici - Návarově na Jablonecku.

Na stejném místě zahynul jeden vodák již loni v březnu. O posledním dubnovém víkendu pak zemřel i osmačtyřicetiletý muž, který se převrátil s kanoí na rozvodněné Úpě pod Viktorčiným splavem v Ratibořicích na Náchodsku.

K nejtragičtějším případům z posledních let patří neštěstí z června 2011. Tehdy se na jezu v Olomouci utopila učitelka z Nového Jičína, třináctiletý žák ze sedmé třídy i instruktor ze školního výletu na raftech. Chlapec skočil o přestávce z břehu do řeky, ve snaze jej zachránit se za ním vrhla učitelka i instruktor. Učitelce a chlapci již nebylo pomoci, instruktor zemřel později v nemocnici. Nebezpečný jez, na kterém v roce 2011 zahynuli celkem čtyři lidé, se loni dočkal zabezpečení.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...