Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záchranáři převezli do příbramské nemocnice šest lidí intoxikovaných čpavkem

Česko

  15:52aktualizováno  17:49
PŘÍBRAM - Na příbramském zimním stadionu ráno kvůli poruše unikl nebezpečný čpavek. Stadion i akvapark musely být evakuovány. Dopoledne ošetřili záchranáři na místě dva lidi, kolem 15:00 ovšem sanitky do nemocnice odvezly šest lidí z budovy vedle zimního stadionu s příznaky intoxikace čpavkem. Sdělila to mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. V 17:00 hasiči ukončili zásah a předali místo provozovateli, uvedl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Na příbramském zimním stadionu kvůli poruše unikl nebezpečný čpavek. foto: ČTK

Hasiči přitom původně uváděli, že se jim před 11:00 podařilo plně zabránit dalšímu úniku čpavku. Jak se mohl odpoledne dostat čpavek do vedlejší budovy, není jasné. Ve čtvrtek dopoledne zopakují podle Gabriela v objektu kontrolní měření.

Čpavek unikl ráno kolem 8:00, když se ve strojovně zimního stadionu porouchal ventil jednoho z čerpadel. Strojovna byla do odpoledne podle mluvčího hasičů plná nebezpečné látky, viditelnost v ní byla téměř nulová. Problém byla i vysoce koncentrovaná čpavková voda ve strojovně. Provozovatel areálu zajistil specializovanou firmu s cisternou, která vodu odčerpala, u čehož hasiči asistovali. Práci komplikovala vzdálenost strojovny od místa, kam mohla zajet těžká technika. Sací vedení se muselo táhnout zhruba 25 metrů. Po 16:00 se podařilo vodu odčerpat.

Hasiči ráno vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Kolem 11:00 jej snížili na první. Zkrápěli okolí, aby zabránili rozšíření případného čpavkového mraku. Podle dřívějších Gabrielových vyjádření nešlo o masivní únik látky, a nebylo tedy nutné evakuovat obyvatele okolních bytových domů. Přímo z areálu ale policie evakuovala 27 lidí. Na místo dorazila chemická laboratoř hasičů, která zjišťovala koncentraci čpavku v areálu i okolí.

V bazénu byla kvůli úniku čpavku přerušena plavecká výuka dětí. Přímo u zdroje úniku podle Gabriela nikdo nebyl. Město řešilo únik čpavku ze stadionu už v minulosti, ledová plocha byla poté opravována.

Čpavek se vyznačuje nepříjemným, štiplavým zápachem. Při nižších koncentracích může u lidí vyvolat pálení očí či nosu. Ve vyšších koncentracích může vážně poleptat sliznice dýchacích cest, kůži a oční rohovku a způsobit otok plic.

V dubnu unikl čpavek také na zimním stadionu v Chomutově. Kvůli tomu byli evakuováni hosté ze sousedního hotelu a obyvatelé z domů v přilehlé ulici. Nikomu se nic nestalo a po zastavení úniku se mohli lidé vrátit.

Autor:

Mohlo by vás zajímat