Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záchranáři převezli do příbramské nemocnice šest lidí intoxikovaných čpavkem

Česko

  15:52aktualizováno  17:49
PŘÍBRAM - Na příbramském zimním stadionu ráno kvůli poruše unikl nebezpečný čpavek. Stadion i akvapark musely být evakuovány. Dopoledne ošetřili záchranáři na místě dva lidi, kolem 15:00 ovšem sanitky do nemocnice odvezly šest lidí z budovy vedle zimního stadionu s příznaky intoxikace čpavkem. Sdělila to mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. V 17:00 hasiči ukončili zásah a předali místo provozovateli, uvedl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Na příbramském zimním stadionu kvůli poruše unikl nebezpečný čpavek. foto: ČTK

Hasiči přitom původně uváděli, že se jim před 11:00 podařilo plně zabránit dalšímu úniku čpavku. Jak se mohl odpoledne dostat čpavek do vedlejší budovy, není jasné. Ve čtvrtek dopoledne zopakují podle Gabriela v objektu kontrolní měření.

Čpavek unikl ráno kolem 8:00, když se ve strojovně zimního stadionu porouchal ventil jednoho z čerpadel. Strojovna byla do odpoledne podle mluvčího hasičů plná nebezpečné látky, viditelnost v ní byla téměř nulová. Problém byla i vysoce koncentrovaná čpavková voda ve strojovně. Provozovatel areálu zajistil specializovanou firmu s cisternou, která vodu odčerpala, u čehož hasiči asistovali. Práci komplikovala vzdálenost strojovny od místa, kam mohla zajet těžká technika. Sací vedení se muselo táhnout zhruba 25 metrů. Po 16:00 se podařilo vodu odčerpat.

Hasiči ráno vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Kolem 11:00 jej snížili na první. Zkrápěli okolí, aby zabránili rozšíření případného čpavkového mraku. Podle dřívějších Gabrielových vyjádření nešlo o masivní únik látky, a nebylo tedy nutné evakuovat obyvatele okolních bytových domů. Přímo z areálu ale policie evakuovala 27 lidí. Na místo dorazila chemická laboratoř hasičů, která zjišťovala koncentraci čpavku v areálu i okolí.

V bazénu byla kvůli úniku čpavku přerušena plavecká výuka dětí. Přímo u zdroje úniku podle Gabriela nikdo nebyl. Město řešilo únik čpavku ze stadionu už v minulosti, ledová plocha byla poté opravována.

Čpavek se vyznačuje nepříjemným, štiplavým zápachem. Při nižších koncentracích může u lidí vyvolat pálení očí či nosu. Ve vyšších koncentracích může vážně poleptat sliznice dýchacích cest, kůži a oční rohovku a způsobit otok plic.

V dubnu unikl čpavek také na zimním stadionu v Chomutově. Kvůli tomu byli evakuováni hosté ze sousedního hotelu a obyvatelé z domů v přilehlé ulici. Nikomu se nic nestalo a po zastavení úniku se mohli lidé vrátit.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat