13. května 2019 10:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záchranáři vyprostili těla posledních čtyř horníků z dolu na Karvinsku

Místo neštěstí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo neštěstí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stonava (Karvinsko) Báňští záchranáři v sobotu vynesli na povrch ostatky posledních čtyř horníků, kteří zahynuli při prosincovém neštěstí v Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku. Bude provedena jejich pitva. V tiskové zprávě to v pondělí sdělila okresní státní zástupkyně Gabriela Slavíková.

Těla se nacházela v dobývacím prostoru, takzvaném porubu. „Těla byla následně převezena na Ústav soudního lékařství v Ostravě, kde bude provedena soudní pitva za přítomnosti polských prokurátorů, členů společného vyšetřovacího týmu. Ve věci i nadále probíhá prověřování a další procesní úkony dle trestního řádu,“ uvedla Slavíková.

Neštěstí v Dole ČSM-Sever se stalo loni 20. prosince v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem. Vybuchl tam metan, zahynulo 13 horníků - 12 Poláků a Čech. Deset havířů bylo zraněno. Příčiny výbuchu zjišťuje mezinárodní tým.

Probíhají práce na odvětrávání zavalené důlní chodby.
PROSINEC: Čtyři dny před Štědrým dnem došlo k tragédii v uhelném dolu na...

Bezprostředně po výbuchu se záchranářům podařilo vynést z podzemí jen čtyři mrtvé. Kvůli požáru muselo být místo uzavřeno speciálními výbuchuvzdornými hrázemi a záchranáři tam mohli sestoupit až po několika měsících. Minulý měsíc záchranáři vynesli z podzemí těla čtyř horníků, která se nacházela na začátku důlní chodby.

V dolech na Karvinsku pracuje zhruba 9000 lidí. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!