Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Záchranáři žádají výsluhy

Česko

  9:58
PRAHA - Zdravotničtí záchranáři doufali, že jim navrhovaný zákon o zdravotnické záchranné službě přinese sociální výhody. Marně. Výsluhu, delší dovolenou a další požitky žádají už léta. Na rozdíl od policistů a hasičů je nemají. S požadavkem záchranářů souhlasí ředitelé záchranek, zástupci krajů i ministerstva zdravotnictví.
Záchranáři (ilustrační foto)

Záchranáři (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Přesto se jeho splnění zatím nedočkají. „Jsme diskriminováni proti ostatním složkám integrovaného záchranného systému, přestože děláme nejvíc práce a možná nejnáročnější,“ myslí si ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz.Pro Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče je to jeden z hlavních důvodů, proč návrh zákona o záchrance odmítá.

Co chtějí záchranáři
Jaké výhody by měl podle ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze a odborů zajistit zákon? -

- Týden dovolené navíc 
- 14denní pobyt v lázních
- Odškodnění 230 000 Kč pro záchranáře, který u záchranky skončil kvůli pracovnímu úrazu.
- Příbuzným úmrtné ve výši pětinásobku průměrného platu.
- Odchodné jeden až šest platů pro ty, kteří jsou na záchrance aspoň 10 let a je jim přes 50 let.
- Výsluhu 20 až 50 % platu po 15 letech u záchranky pro ty, kterým bylo 50 let.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že do tohoto zákona sociální výhody nepatří. „Sociální benefity jsou u nestátních zaměstnanců řešeny zákoníkem práce,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Podle odborového svazu je naopak zákon o záchrance jediná možnost, jak sociální výhody zavést.

„Nedovedu si představit, že by ten návrh byl zahrnutý někde jinde. Ostatní dvě složky integrovaného záchranného systému mají výhody zapracované také ve svých resortních předpisech,“ oponuje ministerstvu místopředsedkyně svazu Dagmar Žitníková.

Kromě toho je podle ministerstva problém zejména ve financích. Odhady záchranek a odborářů přitom mluví o 200 až 350 milionech korun ročně podle rozsahu sociálních výhod. Přesto je možné, že se alespoň některých sociálních výhod záchranáři po letech jednání dočkají už příští rok. To v případě, že bude schválen zákon o zdravotnické záchranné službě a zároveň bude ochota na straně krajů a vedení záchranek.

Návrh zákona totiž dává záchrankám nové zdroje peněz. Pokud by pak kraje, které záchranné služby dotují, významně nesnížily svoje příspěvky, mohly by záchranky mít dost peněz, aby mohly zaměstnancům dopřát výhody ze svého. „Když se systém financování změní a do záchranné služby se získá další zdroj financí, můžeme o tom okamžitě začít diskutovat,“ slibuje radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Pavel Karpíšek (ODS).

Podmínkou ovšem je, aby zůstalo zachováno současné rozdělení peněz z daní pro kraje. Problém by mohl být u výsluh. „Nemůžu dávat peníze na důchod někomu, kdo u mě už třeba deset let nepracuje,“ uvádí ředitel Schwarz. Podle něj by to rozhodně měl řešit zákon a státní kasa. Záchranky si od zavedení sociálních výhod pro záchranáře slibují, že by jim pomohlo sehnat kvalitní mladé zaměstnance. Účelem odchodného a výsluh má být i to, aby mohli starší zaměstnanci od záchranky důstojně odejít.

„Neumím si představit, že budu ještě v 62 letech běhat k nemocnému do pátého patra bez výtahu a při tom se bát, co se mnou bude, když se mi něco přihodí,“ uvedl lékař Jaroslav Pučalík z Vysočiny v týdeníku Zdravotnické noviny.

Ředitel středočeské záchranky Robert Zelenák poukazuje na to, že stárne celá generace řidičů a lékařů. „Se sanitkou jezdí lidé, kteří by už ze zdravotních důvodů neměli,“ říká. Podle Zelenáka budou záchranáři o sociální výhody bojovat dál.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!