Kdyby maminka nezachovala chladnou hlavu, pravděpodobně by to skončilo špatně. „Naše sanitky mají dojezd po Praze v řádu šesti až sedmi minut. To je maximální rychlost, dřív to zkrátka nestihneme. Při zástavě srdce ale dochází k odumírání mozkových buněk už za pět minut, proto je nutné něco dělat ještě během toho, co jedeme na místo,“ popsala Ernestová.
Dispečerka matku navedla, aby si chlapečka položila na předloktí břichem dolů, hlavičku uchopila do dlaně a poté dítěti opatrně klepala mezi lopatky. Díky takto přesnému navádění se podařilo chlapečka rozdýchat ještě před příjezdem záchranky. Kdyby se tak nestalo, museli by lékaři kojenci provést masáž srdce i umělé dýchání.
„Při umělém dýchání je důležité vdechovat vzduch jak do úst, tak i do malého nosu současně. Ten, kdo miminko oživuje, by měl do dítěte vdechovat svůj obsah úst, větší objem vzduchu by mohl dítěti uškodit,“ popsala mluvčí. Kromě umělého dýchání je důležité také masírovat srdce. Používají se dva prsty, které se položí mezi dětská prsa a opatrně se provádí masáž. Malého chlapečka pak sanitka převezla pro jistotu ještě do fakultní nemocnice v Motole.