Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Záchranná stanice zaplatí desetitisíce

Česko

PRAHA Záchranná stanice pro divoká a exotická zvířata v Jinonicích, kterou každoročně dotuje pražský magistrát až dvěma miliony korun, pracuje špatně. Podle kontroly České inspekce životního prostředí a pražských veterinářů lidé z útulku porušovali zákon o veterinární péči a na ochranu zvířat proti týrání.

Záchranná stanice teď musí zaplatit dvě pokuty v celkové výši 74 tisíc korun. Stanice se proti tomu odvolala, ministerstvo životního prostředí však podle inspektora Karla Kerouše pokuty v minulých dnech potvrdilo. Vedoucí útulku Věra Aladzasová Přibylová musí zaplatit 30 tisíc korun, zřizovatel stanice, tedy Český svaz ochránců přírody, zaplatí 44 tisíc korun. Další pokutu ve výši 30 tisíc korun a podnět k zahájení trestního stíhání pro podezření z týrání zvířat navrhla veterinární správa. Tato věc je ještě v šetření.

„Jinonická záchranná stanice byla přesným příkladem toho, jak by to nemělo vypadat,“ poznamenal Karel Kerouš z České inspekce životního prostředí.

Vlci a kočkovité šelmy byli podle něj v kotcích, které by byly malé i ježkovi. Želvy přežívaly v přepravkách, hadi žili bez potřebného tepla. Přibylová navíc neevidovala finanční příspěvky, které lidé útulku věnovali. Nelze tedy prokázat, na co byly dary od lidí použity.

Přibylová nedostatky nepřipouští. „Kontrola přišla na základě udání. A to v době, kdy jsem čtyři dny stonala, proto tam nebylo uklizeno,“ řekla nedávno LN. Nalezená mrtvá zvířata vysvětlovala tím, že například hada měla vypreparovaného pro potřeby jednoho indiánského klubu. Záchranná stanice byla podle ní velmi populární. Pražané tam nosili ročně 1500 až 2000 zvířat. Byli to většinou poštolky a ježci.

Kerouš však bezprostředně po návštěvě stanice prohlásil, že nic podobného v životě neviděl. Útulek prý neměl nic, co je běžný standard pro více než 20 záchranných stanic v Česku. Neměl žádnou ošetřovnu, kafilerní boxy, lednice, vývařovnu, nebylo jasné ani to, odkud se ve stanici vzal dhoul a další přísně chráněné šelmy, jež se nesmějí ve volné přírodě odchytávat. Stanice proto byla na nějakou dobu dokonce uzavřena.

Magistrát o nedostatcích ví. Začal proto už před rokem připravovat novou koncepci péče o handicapovaná a volně žijící zvířata.

***

„Vlci a kočkovité šelmy byli v kotcích, které by byly malé i ježkovi,“ říká inspektor o záchranné stanici

Autor: