30. října 2014 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zachraňte hotel Šroubek na Václavském náměstí. Návrh oprav vyděsil odborníky

Secesní Grandhotel Šroubek na Václavském náměstí v dobách své největší slávy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Secesní Grandhotel Šroubek na Václavském náměstí v dobách své největší slávy | foto: Muzeum hlavního města Prahy

Ve slavném hotelu na Václavském náměstí, kde úřadoval sir Winton, hrozí zničení secesních interiérů. Majitel po vlně kritiky tvrdí, že veřejnosti nepředstavil seriózní návrh, ale pouze recesi. Nikdo tomu ale příliš nevěří.

Za první republiky vyhlášený secesní Grandhotel Šroubek na Václavském náměstí v Praze, je opět centrem pozornosti. Ne však úplně tak kvůli siru Nicholasi Wintonovi, který se do něj v úterý po dlouhých letech vrátil (prezidentem vyznamenaný Brit si znovu prohlédl pokoj, odkud řídil záchranu stovek židovských dětí před nacisty), nýbrž kvůli plánované přestavbě památky.

Podívejte se na historické snímky interiéru hotelu:

Secesní Grandhotel Šroubek na Václavském náměstí
Secesní Grandhotel Šroubek na Václavském náměstí
Secesní Grandhotel Šroubek na Václavském náměstí
Secesní Grandhotel Šroubek na Václavském náměstí

Na letošním festivalu Designblok představil majitel budovy návrhy nových interiérů hotelu, které nemají s původní podobou nic společného. Autorem je architekt Ivo Nahálka z kanceláře Archina, který už má za sebou necitlivé přestavby jiných pražských hotelů, jako je Palace nebo Alcron. Je taky autorem hotelu Don Giovanni, který odborná veřejnost zvolila za nejnevkusnější stavbu Prahy.

Návrh šokoval část odborníků i laiků, kteří teď apelují na pražské památkáře, aby rekonstrukci pod taktovkou kanceláře Archina ohlídali. Obávají se hlavně o původní vybavení hotelu, se kterým návrh vůbec nepočítá.

Kateřina Eliášová, Lidové noviny