130 let

„Zachraňte naši zemi“

Česko

Keňský tisk vyzval politiky, aby zastavili násilí. PřI střetech s policií opět umírali lidé

NAIROBI/PRAHA „Zachraňte naši milovanou zemi.“ Takový titulek měly včera na své první stránce všechny velké keňské deníky. A pod ním pak shodný úvodník, ve kterém novináři vyzývali znepřátelené prezidentské kandidáty, aby ukončili krvavé násilí, které zemi v uplynulých dnech zachvátilo a jež si vyžádalo již 346 obětí.

„Naše milovaná země, Keňa, je nyní jen vypálenou, doutnající ruinou,“ píše se v článku. „A vůdci, kteří jsou bezprostřední příčinou této katastrofy, jen vydávají polovičaté výzvy k míru z pohodlí svých hotelů a opevněných domů v Nairobi, kam je vozí neprůstřelné limuzíny.“ I přes tyto výzvy ale včera mrtvých v keňských městech opět přibylo. Již brzy ráno vyšly do ulic tisíce obyvatel nairobské chudinské čtvrti Kibera, která je baštou opozice. Chtěli se dostat na demonstraci do centra města, policie se jim v tom ale snažila zabránit a použila vodní děla a slzný plyn. „To je diktatura,“ vykřikovali stoupenci opozičního vůdce Raily Odingy. Když se je policisté snažili rozehnat střelbou do vzduchu, z davu se ozývalo: „Zabijte nás všechny!“ Poté začali zapalovat budovy i auta. Keňská opozice proto nakonec oznámila, že plánovaný protest v centru Nairobi odvolává - s odůvodněním, že tak chce zachránit životy demonstrantů.

Výzvou médií se možná nechal inspirovat znovuzvolený keňský prezident Mwai Kibaki. Prohlásil totiž, že je ochoten s opozicí jednat. „Jsem připraven na dialog s příslušnými stranami, jakmile se národ uklidní,“ citovala ho Reuters.

K nečekanému vyhrocení situace došlo v zemi poté, co byl minulý čtvrtek za vítěze prezidentských voleb prohlášen právě Kibaki. Stoupenci poraženého Odingy tehdy prohlásili volby za zmanipulované, vyšli do ulic a zahájili násilné protesty. Ty poté přerostly v etnicky motivované násilnosti - každý z prezidentských kandidátů totiž pochází z jiného kmene. „Takové násilné protesty jsme v naší zemi nikdy nezažili. Brzy může dojít ke katastrofě nepředstavitelných rozměrů,“ uvedl k současné situaci v zemi generální prokurátor Amos Wako. Politiky proto vyzval, aby povolili nezávislému orgánu či osobě, ať výsledky hlasování prošetří. Znásilněné ženy Nemocnice jsou plné zraněných, stále více ale přicházejí na ošetření i znásilněné ženy. „Přibývá žen napadených gangy často přímo před očima jejich blízkých,“ citovala agentura AFP Sama Thenya z nairobské nemocnice. Za posledních 24 hodin k nim prý přišlo žádat o pomoc 19 žen. Jak dodal, určitě nejsou jediné, mnoho napadených ale útok nikomu neoznámí.

***

Humanitární pomoc v ohrožení

Povolební násilí v Keni ovlivnilo i práci humanitárních organizací. Jak oznámila česká Adra, vesnice Itibo v keňské oblasti Nyamira, kde provozuje zdravotní středisko, je přímo zasažena násilím. Jsou tam vypalovány domy i obchody a přepadávána auta. Adře se zatím se svými zdravotníky v Itibu nepodařilo spojit.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás