Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záchytka 'slaví' kulatiny. Za 20 let 400 tisíc případů

Česko

  15:01
PRAHA - Téměř 400.000 Čechů a Češek skončilo za poslední dvě desítky let kvůli nadměrné opilosti na záchytce. Přes 80 procent byli muži. Počty opilých dětí stouply za tu dobu třikrát.
Opilec, ilustrační foto

Opilec, ilustrační foto foto: Shutterstock

Loni každý dvanáctý pacient byl mladší 20 let, informují statistici na svém webu. Podle odborníků je Česko 60 let od vzniku první protialkoholní záchytky v pražském Apolináři zasaženo epidemií alkoholismu.

"Od roku 1989 do roku 2010 přijaly protialkoholní záchytné stanice celkem 396.606 pacientů. Nejvíc opilců skončilo na záchytce loni, 30.487, z nich 25.732 byli muži a 4755 ženy. Opilých dětí a dospívajících bylo 2422," uvádějí na webu statistici.

ČEŠI A ALKOHOL

AlkoholKaždý Čech a Češka nad 15 let vypije za rok 16,5 litru čistého alkoholu, průměr světa je 6,13. Česká společnost je k alkoholu tolerantní, pivo Češi neberou za alkohol, a tak jsou se 160 litry na hlavu a rok první na světě.
Mezi alkoholiky přibývá žen, výjimkou nejsou ani těžce opilé děti. Podle evropské školní studie jsou čeští chlapci a dívky přeborníky v pití, 48 procent šestnáctiletých se opije nejméně jednou za rok, průměr Evropy je 39 procent.

Na počátku sledovaného období bylo v Česku 34 záchytek, do roku 1993 klesl jejich počet na 20, v roce 2009 na 14. Nyní je v Česku 16 záchytek. Rozmístění je nepravidelné, po třech stanicích je krajích Středočeském a Moravskoslezském, zatímco v Ústeckém a Libereckém kraji není žádná.

Vyšší daň na alkohol?
Rizikovým nebo škodlivým způsobem pije alkohol podle průzkumu pětina dospělých, více než 1,3 milionu. Více než 140.000 ekonomicky aktivních pije alkohol tolik, že už potřebují odbornou pomoc.

EPIDEMIE?

Pokud lékaři doporučují pití alkoholu, tak dvě deci vína denně, česká společnost ale tuto hranici překračuje. Lékaři, kteří se věnují léčbě závislostí na alkoholu, vidí cestu k omezení alkoholismu v regulaci reklamy, nulové toleranci alkoholu za volantem a zavedení vyšší daně na alkohol.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat