Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žáci 1. stupně se vrátí do lavic rotačně od pondělí, potvrdila vláda. Do MŠ jen předškoláci

Žáci prvního stupně základních škol se začnou do lavic vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna, třídy se budou střídat po týdnech, potvrdila vláda. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) po jednání kabinetu uvedl, že rozhodnutí bylo jednomyslné. Do školek zatím půjdou jen předškoláci, nebudou muset používat roušky.

Vláda schválila scénář návratu do škol, jak ho minulý týden představili ministři školství Plaga a zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO). Od 19. dubna by se tak měli do laboratoří vrátit studenti posledních ročníků vysokých škol, to vláda ještě potvrdí podle aktuálních dat.

Zda bude rozhodnutí platit pro všechny okresy, nebo budou kvůli síle epidemie některé vyňaty, ministři zdravotnictví a školství oznámí ve středu podle aktuálního počtu nově nakažených. O týden později než jinde v zemi se začnou kvůli pomalejšímu odeznívání epidemie koronaviru zřejmě otevírat školy v okrese Zlín, uvedl Blatný. Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) řekl, že kraj zatím oficiální informaci o posunutí termínu návratu dětí do škol na Zlínsku nedostal a ví ji jen z médií.  O možném odložení otevírání škol zde bude ve středu jednat krizový štáb Zlínského kraje.

Parametrem, který bude o otevření škol rozhodovat, bude týdenní počet případů na 100 tisíc obyvatel. Okres ho musí mít nižší než sedmidenní průměr, vyplývá z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. O možném odkladu otevírání škol na Zlínsku bude ve středu jednat krizový štáb Zlínského kraje.

„Zároveň bude při hodnocení rizika zohledněn vývoj trendu výskytu nemoci covid-19, především mezitýdenní nárůst, v posuzovaných okresech,“ píše se v opatření.

Testování pro žáky a neočkovaný personál

Žáci se budou ve školách testovat podle vydaného opatření dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek antigenními testy. Pokud někomu ze třídy vyjde test pozitivní, bude muset absolvovat přesnější PCR test. Až pokud se výsledek antigenního potvrdí, budou muset testy podstoupit jeho spolužáci, kteří se s ním potkali za poslední dva dny.

Povinnost nechat se testovat platí také pro neočkované zaměstnance škol, výjimku mají ti, kteří byli nakažení v posledních 90 dnech. Učitelé a další, kteří přicházejí do kontaktu s dětmi, musí test podstoupit jednou za dva až tři dny, ostatní jednou za pět dní. Testovací sady musí podle mimořádného opatření zajistit škola jako zaměstnavatel.

Negativním testem se musí prokázat také účastníci přijímacích zkoušek. Podle mimořádného opatření musí přinést doklad o absolvovaném antigenním nebo PCR testu v posledním týdnu, stačit bude i potvrzení o testu se samoodběrem absolvovaném ve škole. Výjimka bude platit pro očkované a ty, kteří měli covid-19 v posledních 90 dnech.

Na druhém stupni základních škol zůstane podle Plagova plánu výuka na dálku. Ve školách budou povinné roušky, v mateřských školách je děti nebudou muset nosit. Obnoví se rovněž praktická výuka na středních školách.

V mateřských školách se návrat bude týkat jen posledního předškolního ročníku. Děti budou maximálně v 15členných skupinách, podle Plagy ideálně v půlených skupinách.

Rotační výuka na prvním stupni základních škol se nebude podle Plagy týkat malotřídek a škol do 75 dětí. Ty budou moci fungovat prezenčně bez střídání tříd. K prezenční výuce se vrátí také speciální školy.

V první fázi návratu dětí do škol po zmírnění epidemie koronaviru zůstanou v Česku na distanční výuce žáci druhého stupně základních škol, středoškoláci i vysokoškoláci. Ministerstvo školství nicméně plánuje umožnit dobrovolné konzultace žákům druhého stupně základních škol a středních škol, kteří mají problémy s prospěchem, ve skupinách do šesti studentů.

Na praktickou výuku a do laboratoří se budou moct studenti středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a posledních ročníků vysokých škol podle ministra zřejmě vrátit 19. dubna. Základní umělecké školy a jazykové školy se otevřou ve formě jeden žák na jednoho učitele od 12. dubna.

Miliony roušek do škol

Ministerstvo školství má u Správy státních hmotných rezerv (SSHR) rezervováno 12,6 milionu roušek, k dispozici mají být například v případě, že děti zapomenou ochranu dýchacích cest doma. Na tiskové konferenci to také uvedl ministr Plaga.

Ministr dále uvedl, že správa rezerv má zajistit také nákup dalších antigenních testů na covid pro školství do konce školního roku, vláda dnes tento nákup schválila. Předseda SSHR Pavel Švagr dnes upozornil, že po skončení nouzového stavu tuto neděli se tendry prodlouží, protože už budou muset být vypsány klasicky podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!