Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začíná akce proti chemofobii

Česko

PRAHA Vylepšit reputaci chemie v očích veřejnosti a přitáhnout k ní mladé lidi je cílem Mezinárodního roku chemie, který letos vyhlásila organizace UNESCO. Oficiální zahájení akce proběhne koncem týdne v sídle UNESCO v Paříži.

„Jako chemik jsem samozřejmě velice rád, že je letošní rok věnován právě chemii,“ uvedl předseda Akademie věd profesor Jiří Drahoš na setkání s novináři. „Tento obor je zvenku mnohdy nazírán poměrně nepřátelsky, často se setkávám s projevy chemofobie. Občas bych si přál, aby se mohly všechny chemické podniky třeba na měsíc vypnout - myslím, že by se naše společnost zhroutila,“ říká profesor Drahoš. Zároveň uznává, že když v chemickém závodě dojde k havárii, je to větší malér, než když se vysype zásobník mouky. Přesto se podle jeho slov někdy o podobných událostech informuje neadekvátně, jako v případě uniklého chloru ve Spolaně v Neratovicích v roce 2002. „Tehdy se psalo, kolik tisíc tun chloru uniklo do rozvodněné řeky. Můj kolega profesor Jiří Hanika z Ústavu chemických procesů přitom v Chemických listech zveřejnil propočet, že ta voda byla chlorovaná zhruba stejně jako v bazénu v Podolí,“ podotýká Jiří Drahoš.

Filmy, přednášky i jarmarky Vrámci roku chemie se proto v Česku uskuteční řada popularizačních akcí, na jejichž organizaci se podílí střední a vysoké školy, ústavy Akademie věd i chemické podniky. V letních měsících proběhnou v některých městech tzv. chemické jarmarky, na květen a říjen plánuje Akademie věd přednášky pro žáky základních a středních škol.

Dne 18. května se pod záštitou VŠCHT uskuteční tematický den ve znamení chemie a paliv v prostranství před novou budovou Národní technické knihovny v PrazeDejvicích.

Chemii bude letos věnován i tradiční festival populárně-vědeckých a dokumentárních filmů Academia film Olomouc, který se koná v dubnu, stejně jako listopadový celorepublikový festival Týden vědy a techniky.

„Nemáme ambice během jednoho roku změnit názor veřejnosti na chemii, takový cíl bychom nesplnili. Chceme ale nastartovat procesy, které jednou v budoucnu alespoň posunou vnímání oboru, díky kterému tu dnes všichni jsme, můžeme být oblečeni a máme se čeho napít,“ říká docent Václav Slovák z České chemické společnosti, která jednotlivé akce v rámci Mezinárodního roku chemie koordinuje.

Mezinárodní rok chemie zároveň připomíná 90. výročí od udělení Nobelovy ceny Marii Curie, takže se chce zaměřit i na roli žen ve vědě. První akcí byla minulý týden Snídaně vědkyň v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze.

Bližší informace najdete na internetu na adrese www.rokchemie.cz.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
BRNO - ELEKTRONIK JUNIOR (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč