Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Začalo plošné testování antigenními testy. Na první den se zatím objednalo více než 17 tisíc lidí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Na antigenní testy na koronavirus se na středu zatím objednalo 17 552 lidí. Na 174 odběrových místech po celém Česku je ještě volná kapacita téměř 10 400 míst. Na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. Lidé mohou od středy podstoupit antigenní testy zdarma, hrazené jsou ze zdravotního pojištění. Na testy je třeba se předem registrovat on-line, ministerstvo zdravotnictví spustilo web, který funguje jako rozcestník informací.

Některá odběrová místa hlásí velký zájem lidí. Například v Praze se místy tvořily fronty, i když byli zájemci objednáni na konkrétní čas. Krajská nemocnice Liberec kvůli velkému zájmu rozšířila provozní dobu svého odběrového stanoviště. V pracovních dnech to bude o tři hodiny déle, až do 19:00, a pracoviště bude otevřené i o víkendech, s čímž se původně nepočítalo.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc jsou předvánoční termíny testování už do posledního místa obsazené, volná místa jsou až od 27. prosince. Už jen několik termínů je do Štědrého dne volných také v Pardubicích. Zájem roste i v Královéhradeckém kraji.

Testuje více než 170 míst odběrových míst a několik stovek lékařů v ordinacích, zapojit se mohli dobrovolně. Twitter Chytré karantény zaznamenává data ale pouze od registrovaných odběrových míst.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude kapacita až 60 000 testů denně. Výsledek testu je znám asi za 20 minut. Opakovat test je možné jednou za pět dní až do 15. ledna. Negativní výsledek testu podle ministerstva zdravotnictví zcela nevylučuje možnost, že se testovaný stane infekčním v blízkém časovém odstupu od vyšetření. Pozitivní výsledek u lidí bez příznaků musí být ještě potvrzen PCR testem. U lidí s příznaky se diagnóza považuje za potvrzenou a začíná pro ně platit povinná izolace do doby končící čtyři dny po jejich vymizení.

Předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) po zasedání štábu řekl, že v systému by se mohla objevovat další volná místa v souvislosti s navyšováním kapacit odběrových míst. „Aktuálně jsme byli informováni, že naplněnost je kolem 67 procent, čímž nevylučuji, že existují místa, kde je vyšší,“ řekl. Nelze podle něj ale očekávat, že za několik dnů či týdnů lze otestovat všechny občany. „Těch 60 000 testů denně je asi limitem, nad který minimálně po nějakou dobu nebude možné jít,“ řekl.

Od poloviny listopadu byly tyto testy povinné pro pobytové sociální služby. Každých pět dní se museli testovat jejich zaměstnanci, do 4. prosince i jejich klienti. Od minulého týdne některá zařízení testují i návštěvy, jiná vyžadují test odjinud. Minulý a tento týden byla možnost se otestovat antigenním testem nabídnutá učitelům. Za první týden ji využilo asi 12 000 z 200 000, kteří možnost měli. Zaměstnance pravidelně testují i některé firmy.Cílem plošného dobrovolného testování je podle ministerstva hlavně odhalit lidi, kteří jsou nakažení a virus šíří, ale nemají příznaky nemoci, jako je dušnost, kašel nebo ztráta čichu. I kvůli očekávanému častějšímu setkávání v rodinách je začátek testování naplánovaný před vánočními svátky.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...