13. srpna 2012 8:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Začíná Prague Pride. A s ním protesty

Duhový průvod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Duhový průvod | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA V Praze v pondělí začíná festival sexuálních menšin Prague Pride, který vyvrcholí v sobotu takzvaným duhovým průvodem hrdosti. Stejně jako loni i letos akce komunity gayů, lesbických žen, bisexuálů a transsexuálů vyvolala odpor konzervativců, kteří se chytají protestovat v ulicích.

Iniciativa D.O.S.T. v pondělí také předá své protestní nóty pražskému magistrátu a ambasádám USA, Izraele a Nizozemska, které přehlídku podpořily. Zveřejní i prohlášení zahraničních osobností, které se naopak postavily na její stranu.

PSALI JSME:

Druhý ročník festivalu má motto Dáme barvy dohromady. Pořadatelé chtějí představit hlavně skupiny, které zůstávají spíš skryty. Přiblíží tak třeba život postižených homosexuálů, transsexuálů či homosexuálních Romů.

Program nabídne diskuse, výstavy, koncerty, večírky, procházky s průvodcem i bohoslužbu. V sobotu 18. srpna pak vyvrcholí pochodem z Václavského náměstí na Střelecký ostrov. Organizátoři nahlásili magistrátu 8000 účastníků.

Průvod konzervativce pobuřuje. Vadí jim i to, že by letos měl vyrazit od sochy svatého Václava. Podle některých je to znesvěcení symbolu české státnosti. Iniciativa D.O.S.T. svolala proti průvodu shromáždění na "obranu hrdosti normálních lidí".

Festival je podle ní obscénní a propaguje "nesnášenlivou ideologii homosexualismu". Pojem "homosexualismus" použil loni prezident Václav Klaus. Letos řekl, že vítá to, že jsou slyšet i odpůrci Prague Pride.

Lidovky.cz, ČTK

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Pracovník logistického místa

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 18 000 - 31 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz