Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Začíná schůzka nejmocnějších bankéřů

Česko

WASHINGTON/JACKSON HOLE V americkém horském letovisku Jackson Hole se v závěru týdne sejdou představitelé centrálních bank několika zemí světa a budou jednat o vyhlídkách globální ekonomiky. Na každoroční schůzce, kterou pořádá Federální rezervní banka z Kansas City, se bude patrně hovořit o další podpoře hospodářství a zřejmě také o vytrvalém růstu kurzu japonské měny.

Do Spojených států odjíždí i guvernér japonské centrální banky Masaaki Širakawa, jemuž se asi dostane největší pozornosti. Finanční trhy totiž spekulovaly, že japonská centrální banka uspořádá v nadcházejících dnech mimořádné zasedání, kde by se pokusila přijmout opatření k zastavení růstu kurzu jenu, ale vzhledem k tomu, že Širakawa potvrdil účast na konferenci v USA, je tato varianta prakticky vyloučena.

Trhy původně spekulovaly, že se Širakawa tento týden sejde s japonským premiérem Naotem Kanem, oba činitelé spolu ale nakonec hovořili pouze telefonicky.

Dohodli se sice na spolupráci, jakou konkrétní podobu by ale měla spolupráce mít, není jasné. Centrální banka je nezávislý orgán a podle části analytiků se premiér osobnímu setkání s Širakawou vyhnul především z toho důvodu, aby nebyl nařčen, že ohrožuje nezávislost ústavu. S podobnou kritikou už se totiž japonští činitelé v minulosti setkali. Japonský jen vůči dolaru zpevňuje už dlouho, centrální banka ale začala být nervózní až ve chvíli, kdy se kurz dostal na nejvyšší úroveň za posledních 15 let. V úterý dolar spadl až na 83,58 JPY, kde byl naposledy v roce 1995. Japonská měna se tak přiblížila rekordu, který je také z roku 1995 a který činí 79,75 JPY.

Hned zítra promluví guvernér americké centrální banky Fed Ben Bernanke, který podle agentury Reuters asi zopakuje, že vyhlídky americké ekonomiky jsou značně nejisté. Je ale málo pravděpodobné, že by se jasněji vyjádřil k otázce dalšího tištění peněz. Spojené státy mají základní úroky prakticky na nule a další podpora ekonomiky by musela spočívat v dalších odkupech dluhopisů. K tomu podle části analytiků asi i dojde.

V poslední době se hojně spekuluje, zda se budou Spojené státy schopny vyhnout druhé recesi. Velkým rizikem je přetrvávají vysoká nezaměstnanost, která téměř neklesá, i když americká ekonomika už asi rok znovu roste. Za jeden z hlavních důvodů špatného stavu ekonomiky je považován realitní trh, kde mají Američané tradičně vázanou značnou část investic. Reality se v USA z krize stále nevzpamatovaly.

Se svými vlastními problémy ale do USA přijedou i další bankéři. Například šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet má dost starostí s dvourychlostním oživením v eurozóně, které komplikují členské země na periferii hospodářského seskupení. Eurozóna se díky silnému růstu Německa sice postavila na nohy, ECB ale asi bude komerčním bankám i nadále poskytovat neomezené objemy úvěrů, aby hospodářské oživení udržela.

Vzhledem k tomu, že Evropa i Spojené státy mají svých vlastních problémů dost, je podle analytiků velmi nepravděpodobné, že by jejich centrální banky vyslyšely požadavek Tokia a přistoupily na koordinovanou intervenci za snížení kurzu jenu. Mnohem pravděpodobnější se tak jeví, že Tokio sáhne k jednostranné intervenci, což může být hned po schůzce v Jackson Hole. Na trhu se s touto variantou počítá. Japonsko na devizových trzích naposledy intervenovalo v roce 2004.

***

AGENDA GUVERNÉRŮ

* Silný jen, který trápí japonské exportéry * Zabrzděná ekonomika USA, která si zřejmě vyžádá tisk dalších peněz * Dvourychlostní Evropa, kterou drží nad vodou Německo a úvěry Evropské centrální banky

Autor: