Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Platí nová omezení. Restaurace zavřou nejpozději v deset večer, zpřísňují se pravidla pro akce

Restaurace a bary v Česku musejí od čtvrtka zavírat nejpozději ve 22:00. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Restaurace a bary v Česku musejí od čtvrtka zavírat nejpozději ve 22:00. | foto: Petr LundákMAFRA

Praha Restaurace a bary v Česku musejí od čtvrtka zavírat nejpozději ve 22:00, dosud mohly mít otevřeno do půlnoci. Opatření ministerstva zdravotnictví zavedené proti šíření nového koronaviru má platit zatím dva týdny. Možnost otevřít od 06:00 se nezměnila.

Další nové opatření omezuje od čtvrtka také na dva týdny počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích na 2000, na vnitřních na 1000 sedících lidí, pokud jde o akce s více sektory. Venkovní akce na stání se mohou konat pouze do účasti 50 lidí.

Zpřísnění pravidel v úterý ohlásil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), ve středu ministerstvo aktualizovaná opatření zveřejnilo. Úřad reaguje na rostoucí počty nakažených koronavirem v Česku. Aktuálně jich je zhruba 27 000, což je víc než dosud vyléčených z nemoci covid-19. Zkušenosti ze zahraničí i z Česka podle ministerstva ukázaly, že bary často byly ohnisky pro šíření nákazy.

Restaurace a bary mohou podle Prymuly po 22:00 prodávat přes okénko. Zákazníci by ale měli dodržovat dvoumetrové rozestupy, což ale neplatí pro rodinné příslušníky, uvedl ministr.

Nadále platí, že v provozovně stravování může být jen tolik lidí, kolik má míst k sezení. Mezi zákazníky musí být odstup nejméně 1,5 metru, pokud nesedí u jednoho stolu. Dvoumetrové rozestupy musí dodržovat i v případě objednávky či konzumace jídla s sebou. Výjimku mají členové jedné domácnosti.

Vnitřní akce na stání se nadále nesmějí konat pro více než deset lidí. Výjimku z pravidel pro hromadné akce mají schůze ústavních orgánů, soudy, výstavy nebo trhy a veletrhy.

Po předchozím zmírnění opatření ministerstva zdravotnictví mohlo od počátku září na fotbalové zápasy v Česku přijít více diváků než do té doby daných přibližně 5000. Příznivci mohli zaplnit přes polovinu kapacity stadionu, například do pražského Edenu s kapacitou 20 000 míst tak mohlo dorazit až 10 500 fanoušků. 

Nový dvoutisícový limit ministerstvo zavedlo s poukazem na to, že lidé se do blízkého kontaktu dostávají po ukončení zápasu kolem stadionu. U ostatních venkovních akcí, kde nejsou možné sektory, platí nadále limit 1000 účastníků.

U vnitřních akcí může být v jednom sektoru 500 sedících lidí, ve více sektorech dohromady 1000 návštěvníků. Opatření podle Prymuly nebude mít velký vliv na divadla, s kapacitou nad 1000 lidí jich v Česku moc není. Velké dopady naopak ministr čeká třeba na větší festivaly, kompenzace pro pořadatele by se podle něj měly řešit.

Vláda by měla prodiskutovat kompenzace

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou sice opatření nepříjemná, situace s epidemií koronaviru ale není dobrá, zejména v Praze. „Ta opatření jsou na 14 dní a jde o to, aby teď to všichni respektovali. Doufejme, že se nám podaří tu křivku nárůstu nakažených zploštit a zastavit ten nárůst, abychom se mohli postupně vrátit do normálu,“ řekl.

Vláda podle Babiše musí prodiskutovat otázku možných kompenzací pro restaurace a pořadatele akcí, které postihla omezení přijatá kvůli koronaviru. Zatím se o tom v kabinetu debata nevedla, uvedl.

Zpřísnění pravidel v úterý ohlásil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), ve středu ministerstvo aktualizovaná opatření zveřejnilo. Úřad reaguje na rostoucí počty nakažených koronavirem v Česku. Opatření je omezeno na 14 dnů, to znamená do 7. října 23:59.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...