Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žáčka opustili další historici

PRAHA Krize v Ústavu pro studium totalitních režimů se prohlubuje. V těchto dnech podali výpověď další tři renomovaní historici. Jako jeden z hlavních důvodů uvádějí také postoj vedení ke „kauze Kundera“. Ústav (ÚSTR) opouštějí Petr Blažek, Tomáš Bursík a Tomáš Vilímek. Blažek a Bursík přitom patřili již před vznikem ústavu k nejbližším spolupracovníkům jeho současného ředitele Pavla Žáčka.

„Ve vedení ústavu postrádám renomované odborníky,“ říká Petr Blažek a mezi dalšími důvody svého odchodu vyjmenovává absenci vědeckých mechanismů, konkurzů na odborná místa a redakční rady ústavního časopisu. „Mám také odlišné názory na kvalitu a smysl některých veřejných výstupů ústavu, jako byly výstavy Tváře moci či postoje vedení ke kauze Kundera,“ říká Blažek.
„Chtěl jsem se podílet na vytváření vědecky erudované, názorově pluralitní a otevřené instituce, která bude úzce spolupracovat s ostatními vědeckými a akademickými pracovišti,“ vysvětluje Tomáš Bursík. „Ale ÚSTR je čím dál více izolovaná instituce bez jakéhokoliv odborného renomé.“ Podle něj v ústavu platí heslo „kdo nejde s námi, jde proti nám“. „Jako by byl tento ústav postižen některými mechanismy, jež má ve skutečnosti zkoumat,“ říká Bursík.
 Podle názoru Tomáše Vilímka došlo v případě Milana Kundery „k fatálnímu porušení etiky historikovy práce“. „Z odpovědi vedení ústavu na písemně formulované připomínky jsem nabyl dojmu, že věcnou ani odbornou diskuzi nelze očekávat,“ říká Tomáš Vilímek. Ze Žáčkova ústavu už v minulých měsících odešla řada renomovaných odborníků: Petr Koura, Prokop Tomek, Pavel Paleček, Pavlína Formánková a další.
 Minulý týden zde ale zase vznikla petice na podporu ředitele Žáčka. „Vážíme si našeho ředitele, práce ústavu jako celku a velice se nás dotýkají úvahy o „špatné atmosféře“ či dokonce rozkolu uvnitř ústavu,“ píše se v petici, kterou dávají někteří vedoucí pracovníci k podpisu svým podřízeným.
Mezi členy Rady ÚSTR, která je jeho nejvyšším orgánem, nepanuje v hodnocení současné situace shoda. „Nebudu se vůbec vyjadřovat k personálním otázkám,“ říká předsedkyně rady Naděžda Kavalírová. „To je odpovědnost ředitele.“
 Členka rady Petruška Šustrová, která na počátku prosince navrhla, aby rada vyhlásila konkurz na místo ředitele, naopak mluví o „zoufalé personální politice“. „Vůbec si neumím představit, jak ten ústav bude moci pracovat, pokud pojede v těch kolejích, ve kterých jede,“ říká Šustrová.
 Patrik Benda, který patří v radě k příznivcům současného ředitele Pavla Žáčka a myšlenku konkurzu odmítá, nevidí v odchodu tří historiků nic neobvyklého. „Když se buduje instituce, tak je normální, že lidé přicházejí a odcházejí,“ říká Benda.
 Podle Žáčkova prvního náměstka Miroslava Lehkého odchod tří historiků neovlivní plán práce ústavu na rok 2009, protože ten je pro ústav „závazný“.
 „Zmiňovaní tři zaměstnanci se rozhodli ukončit zaměstnanecký poměr v Ústavu pro studium totalitních režimů sami. Dále se k těmto personálním záležitostem nebudeme vyjadřovat,“ sdělil LN Lehký k situaci v ústavu.

Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

CASHBACK: Nechte si vracet část peněz z online nákupů!
CASHBACK: Nechte si vracet část peněz z online nákupů!

Nakupujete často přes internet? A co takhle si za své online nákupy nechávat pravidelně platit? Tipli je cashbackový portál s vysokými odměnami a...