Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žáčka opustili další historici

PRAHA Krize v Ústavu pro studium totalitních režimů se prohlubuje. V těchto dnech podali výpověď další tři renomovaní historici. Jako jeden z hlavních důvodů uvádějí také postoj vedení ke „kauze Kundera“. Ústav (ÚSTR) opouštějí Petr Blažek, Tomáš Bursík a Tomáš Vilímek. Blažek a Bursík přitom patřili již před vznikem ústavu k nejbližším spolupracovníkům jeho současného ředitele Pavla Žáčka.

„Ve vedení ústavu postrádám renomované odborníky,“ říká Petr Blažek a mezi dalšími důvody svého odchodu vyjmenovává absenci vědeckých mechanismů, konkurzů na odborná místa a redakční rady ústavního časopisu. „Mám také odlišné názory na kvalitu a smysl některých veřejných výstupů ústavu, jako byly výstavy Tváře moci či postoje vedení ke kauze Kundera,“ říká Blažek.
„Chtěl jsem se podílet na vytváření vědecky erudované, názorově pluralitní a otevřené instituce, která bude úzce spolupracovat s ostatními vědeckými a akademickými pracovišti,“ vysvětluje Tomáš Bursík. „Ale ÚSTR je čím dál více izolovaná instituce bez jakéhokoliv odborného renomé.“ Podle něj v ústavu platí heslo „kdo nejde s námi, jde proti nám“. „Jako by byl tento ústav postižen některými mechanismy, jež má ve skutečnosti zkoumat,“ říká Bursík.
 Podle názoru Tomáše Vilímka došlo v případě Milana Kundery „k fatálnímu porušení etiky historikovy práce“. „Z odpovědi vedení ústavu na písemně formulované připomínky jsem nabyl dojmu, že věcnou ani odbornou diskuzi nelze očekávat,“ říká Tomáš Vilímek. Ze Žáčkova ústavu už v minulých měsících odešla řada renomovaných odborníků: Petr Koura, Prokop Tomek, Pavel Paleček, Pavlína Formánková a další.
 Minulý týden zde ale zase vznikla petice na podporu ředitele Žáčka. „Vážíme si našeho ředitele, práce ústavu jako celku a velice se nás dotýkají úvahy o „špatné atmosféře“ či dokonce rozkolu uvnitř ústavu,“ píše se v petici, kterou dávají někteří vedoucí pracovníci k podpisu svým podřízeným.
Mezi členy Rady ÚSTR, která je jeho nejvyšším orgánem, nepanuje v hodnocení současné situace shoda. „Nebudu se vůbec vyjadřovat k personálním otázkám,“ říká předsedkyně rady Naděžda Kavalírová. „To je odpovědnost ředitele.“
 Členka rady Petruška Šustrová, která na počátku prosince navrhla, aby rada vyhlásila konkurz na místo ředitele, naopak mluví o „zoufalé personální politice“. „Vůbec si neumím představit, jak ten ústav bude moci pracovat, pokud pojede v těch kolejích, ve kterých jede,“ říká Šustrová.
 Patrik Benda, který patří v radě k příznivcům současného ředitele Pavla Žáčka a myšlenku konkurzu odmítá, nevidí v odchodu tří historiků nic neobvyklého. „Když se buduje instituce, tak je normální, že lidé přicházejí a odcházejí,“ říká Benda.
 Podle Žáčkova prvního náměstka Miroslava Lehkého odchod tří historiků neovlivní plán práce ústavu na rok 2009, protože ten je pro ústav „závazný“.
 „Zmiňovaní tři zaměstnanci se rozhodli ukončit zaměstnanecký poměr v Ústavu pro studium totalitních režimů sami. Dále se k těmto personálním záležitostem nebudeme vyjadřovat,“ sdělil LN Lehký k situaci v ústavu.

Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?