Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Začněte brát plameny vážně

Česko

Hasiči denně likvidují až sedm požárů v domácnostech. Češi nejen že nemyslí na prevenci před požárem, ale také ani nevědí, jak se při něm správně zachovat.

Je to dva roky, co jsme nechali na Vánoce v obývacím pokoji rozsvícený adventní věnec. Aniž bychom svíčky zhasli, odešli jsme spát. V noci mě vzbudil pach kouře. To už hořela obývací stěna i záclona a plameny se chystaly také na sedačku,“ vzpomíná na zkažené svátky Hana Janoušková z Moravských Budějovic.

Rodině se nakonec podařilo oheň uhasit bez přivolání hasičů a z nepříjemného zážitku si všichni vzali ponaučení. Předtím si totiž nikdo z rodiny nemyslel - stejně jako většina Čechů - že se jim taková věc vůbec může přihodit.

Že se ale tato „věc“ děje poměrně často, dokládá nejen statistika výjezdů hasičů do domácností, ale i počet lidí, kteří při požáru zahynuli. Za posledních 5 let se počet obětí, kteří zemřeli následkem požáru vyšplhal na poměrně alarmující číslo 351.

Nevíce požárů vzniká v noci „Občané nemají dost informací nejen o tom, jak se chovat při požáru, ale především o tom, jak mu předcházet. Riziko požáru by mělo být v podvědomí každého z nás,“ říká Rudolf Kaiser, ředitel odboru prevence Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Ze statistiky ministerstva vnitra je ale jasné, že strach z ohně zatím v našem podvědomí není - čeští hasiči denně likvidují v domácnostech průměrně sedm požárů a každý den se při nich zraní nejméně jeden člověk. Jednou za pět dní pak při požáru někdo přijde o život.

„Z praxe víme, že mimo domácnost opravdu téměř nikdo neuhoří. Nejvíce domácích požárů přitom vypukne v noci - mezi druhou a pátou hodinou v noci. Lidé se sice často probudí, ale zpanikaří a situaci nezvládnou. Nejčastější příčinou úmrtí při požáru totiž není uhoření, ale udušení kouřem,“ popisuje nejtragičtější konce ředitel odboru zjišťování příčin požárů Vít Pernica.

Často přitom požár vzniká z úplně nevinné situace. Kromě známých případů, jako je usnutí s cigaretou, nebo nesfouknutí svíček na vánočním stromečku, je na vině často také technický zkrat elektrospotřebičů v domácnosti. Spotřebiče by se totiž měly na noc vypojovat nejlépe ze zásuvky úplně, nebo alespoň vypínat ze stand-by režimu. Kvůli stále se zvyšujícímu počtu elektrických spotřebičů v našich domovech se zvyšuje také riziko vzniku požáru.

Ochrana za pár stovek Odborníci se shodují, že nejlepší ochranu proti požáru poskytuje autonomní hlásič požáru. Podle nové vyhlášky platné od letošního července musejí být těmito hlásiči povinně vybaveny již všechny nově zkolaudované stavby.

„Je to sice malý legislativní krok, neboť v mnoha státech je hlásič povinný i ve starších domech. ale jsme rádi i za něj. Požární hlásič je nejúčinnější prevence proti požáru, který lidi často připraví v horších případech o život či majetek, ale nepříjemné je přijít také o cenné osobní věci, jakými jsou třeba fotografie. Požárním hlásičem by měla být vybavena každá domácnost,“ popisuje Rudolf Kaiser.

Tato malá krabička s čidlem citlivým na kouř má vlastní napájení baterií, takže tužkovou baterii stačí vyměnit jednou za rok, když nás na tuto výměnu hlásič upozorní. Cena se pohybuje okolo několika set korun.

Co se v mládí naučíš...

Víte, že nemáte při požáru otevírat okna ani dveře, protože vzduch oheň ještě rozšíří? Nebo že kouřem se plní místnost odshora dolů, takže je lepší se držet při zemi? Tato základní pravidla lidé bohužel často neznají, a tak se v kritické situaci neumějí správně zachovat.

Potvrdil to nedávný průzkum časopisu Reader’s Digest Výběr. Časopis vypracoval ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem hl. města Prahy deset otázek, na které odpovídalo pět stovek respondentů starších 18 let.

Hořící olej na pánvi neumí správně hasit především lidé do 30 let, což je skupina, která se v kuchyni paradoxně pohybuje nejvíce. Elektrospotřebiče před spaním například kontroluje pouze třetina obyvatel, zatímco ostatní si myslí, že nejvíce požárů vzniká během dne, kdy nejsou doma. Na zdánlivě banální otázku, jaké telefonní číslo by lidé volali v případě požáru, odpovědělo správně jen 78 procent respondentů. Ostatní si číslo buď pletou, nebo ho neznají.

Odborníci z hasičské záchranné služby výsledky ale překvapeni nejsou, neboť tuto realitu zažívají sami v praxi. Zlepšení vidí jedině v osvětě této problematiky.

„Snažíme se zaměřovat na děti, od nichž často jejich rodiče přijmou nějaké poučky či zásady lépe než z veřejných kampaní. Na školách probíhá od roku 2003 povinná výuka zaměřená na tematiku ochrany člověka za mimořádných událostí. Snažíme se školám pomáhat, a to nejen tím, že si děti prohlédnou hasičské auto. Vstříc nám musejí vyjít ale sami učitelé,“ sděluje Petr Kopáček z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru hl. města Prahy.

***

Základní rady k předcházení vzniku požáru v domácnostech

* Dbejte zvýšené opatrnosti při vaření, aby nedocházelo ke vznícení připravovaných potravin. Když vám vzplane olej na pánvi, vypněte sporák a přiklopte pánev poklicí.

* Myčku, lednici a mrazák nenapájejte el. energií přes prodlužovací šňůru.

* Spotřebiče, které nemusí být trvale zapojeny, vytahujte ze zásuvky.

* Tepelné a jiné spotřebiče instalujte a užívejte v souladu s průvodní dokumentací výrobce.

* Zdroje otevřeného ohně, jako jsou svíčky, nenechte hořet bez dozoru, umístěte je tak, aby nemohly zapálit materiály v okolí. Nenechávejte bez dozoru teplomety.

* Nezapojujte do jedné prodlužovací šňůry více spotřebičů.

* Věnujte pozornost krbu - nestavte v jeho blízkosti předměty, které by se mohly vznítit. Krb uhaste vždy při odchodu z domu.

* Dbejte na dokonalé uhašení nedopalků cigaret, nekuřte v posteli. * Na lampičkách u postele mějte ochranné kryty (stínidla).

* Udržujte dobrý technický stav zařízení (včetně rozvodů el. energie, plynu, topidel), nechte si pravidelně čistit a kontrolovat komíny.

* Užívejte výhradně topiva pro dané topidlo - vysoce hořlavé látky (např. benzin) nepoužívejte na podpal, netopte odpady, plasty apod.

* Řádně a bezpečně ukládejte hořlavý materiál a látky mající sklon k samovznícení (seno, uhlí apod.)

Zdroj: HZS ČR

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...