Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žádaný český česnek mizí. 'Sklízejí' ho zloději

Česko

  13:03
ZLÍNSKO/LITOMĚŘICKO - Dozrávající palice českého česneku na soukromých polích se staly novým terčem zlodějů. Za kilogram si totiž mohou vydělat i 150 korun, a to ještě budou z levného kraje.

Český česnek je v současnosti nedostatkovou a tím pádem i výdělečnou zeleninou. To si dobře uvědomují i "zemědělští" zloději, kteří se o česneková pole začali zajímat. Krádeže této plodiny se v posledních dnech, kdy česnek dozrává, začínají množit.

80 kilo česneku je pryč
Nejnovější případ hlásí policie ze Zlínského kraje. Když třiašedesátiletý pěstitel dorazil v sobotu odpoledne na své pole nedaleko Kroměříže, nezbyly mu než oči pro pláč.

Český česnek: za kolik?

Český česnek je ke koupi především na trzích, a to v lepším případě za 120, běžněji až za 180 korun za kilogram. V nabídkách na internetu není výjimkou ani částka 229 korun.

V supermarketech běžně dostupný čínský česnek se prodává za cenu mezi 120 až 140 korunami.

"Prozatím neznámý pachatel vešel na volně přístupný neoplocený pozemek a doslova sklidil, tedy vytrhal ze země, celkem osmdesát kilogramů sadbového česneku," uvedla policejní mluvčí Barbora Balášová. Zloděj tak způsobil škodu za 12 tisíc korun.

Podobný případ se v kraji odehrál před několika dny na Uherskohradišťsku. Vůně dozrávajícího česneku přivábila zloděje na pole poblíž Javorovce, kde vytrhal část dozrávající úrody. Zahradnice tak přes víkend přišla o 25 kilo česneku, které lze na trhu prodat za zhruba čtyři tisíce korun.

Hlídky na polích
Jihovýchod Moravy ale není krádežemi česneku ojedinělý. Například policisté z Litoměřic zaznamenali v posledních dnech rovnou pět zlodějských sklizní česnekových polí v celkové škodě přesahující 40 tisíc korun.

"Policie vyzývá pěstitele této plodiny k ostražitosti. Není vyloučeno, že se pachatelé zemědělských plodin o další krádeže v našem okrese pokusí," uvedla mluvčí litoměřické policie Alena Romová. Pěstitelům tak nezbývá než u pole hlídkovat dnem i nocí a být v pozoru i poté, co česnek sklidí a před prodejem uloží. Policie z Litoměřicka totiž pamatuje i loňský případ, kdy zloděj ukradl asi 150 kilogramů česneku z kůlny, kde se sušil.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.