Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žádaný český česnek mizí. 'Sklízejí' ho zloději

Česko

  13:03
ZLÍNSKO/LITOMĚŘICKO - Dozrávající palice českého česneku na soukromých polích se staly novým terčem zlodějů. Za kilogram si totiž mohou vydělat i 150 korun, a to ještě budou z levného kraje.

Český česnek je v současnosti nedostatkovou a tím pádem i výdělečnou zeleninou. To si dobře uvědomují i "zemědělští" zloději, kteří se o česneková pole začali zajímat. Krádeže této plodiny se v posledních dnech, kdy česnek dozrává, začínají množit.

80 kilo česneku je pryč
Nejnovější případ hlásí policie ze Zlínského kraje. Když třiašedesátiletý pěstitel dorazil v sobotu odpoledne na své pole nedaleko Kroměříže, nezbyly mu než oči pro pláč.

Český česnek: za kolik?

Český česnek je ke koupi především na trzích, a to v lepším případě za 120, běžněji až za 180 korun za kilogram. V nabídkách na internetu není výjimkou ani částka 229 korun.

V supermarketech běžně dostupný čínský česnek se prodává za cenu mezi 120 až 140 korunami.

"Prozatím neznámý pachatel vešel na volně přístupný neoplocený pozemek a doslova sklidil, tedy vytrhal ze země, celkem osmdesát kilogramů sadbového česneku," uvedla policejní mluvčí Barbora Balášová. Zloděj tak způsobil škodu za 12 tisíc korun.

Podobný případ se v kraji odehrál před několika dny na Uherskohradišťsku. Vůně dozrávajícího česneku přivábila zloděje na pole poblíž Javorovce, kde vytrhal část dozrávající úrody. Zahradnice tak přes víkend přišla o 25 kilo česneku, které lze na trhu prodat za zhruba čtyři tisíce korun.

Hlídky na polích
Jihovýchod Moravy ale není krádežemi česneku ojedinělý. Například policisté z Litoměřic zaznamenali v posledních dnech rovnou pět zlodějských sklizní česnekových polí v celkové škodě přesahující 40 tisíc korun.

"Policie vyzývá pěstitele této plodiny k ostražitosti. Není vyloučeno, že se pachatelé zemědělských plodin o další krádeže v našem okrese pokusí," uvedla mluvčí litoměřické policie Alena Romová. Pěstitelům tak nezbývá než u pole hlídkovat dnem i nocí a být v pozoru i poté, co česnek sklidí a před prodejem uloží. Policie z Litoměřicka totiž pamatuje i loňský případ, kdy zloděj ukradl asi 150 kilogramů česneku z kůlny, kde se sušil.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat