Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zadání zakázky? To si děláte sami, řekla Pancová manažerovi Metrostavu

Kateřina Pancová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Pancová | foto: MAFRA - Tomáš Krist

KLADNO Policisté mají proti manažerům Metrostavu více munice z odposlechů, než se dosud vědělo. Vyplývá to ze spisu ke kauze Rath týkajícího se obvinění stavebního obra a dalších firem podle policie zapletených do uplácení ve Středočeském kraji. Server Lidovky.cz však získal dosud nezveřejněné odposlechy týkající se obviněného manažera Metrostavu Jiřího Anděla.

V půlce března 2012 se v kanceláři tehdejší ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové (dnes Kottové) odehrála důležitá schůzka. Pancová s Andělem a manažerem další stavební společnosti Konstruktiva Branko Pavlem Drážďanským řešili, jak ušít výběrové řízení na rekonstrukci bloku C2 v Nemocnici Kladno za 227 milionů korun tak, aby zakázku získal Metrostav.

Setkání však prostorovými odposlechy monitorovali policisté. Část odposlechů z kanceláře Pancové je již veřejně známá, server Lidovky.cz se však nyní seznámil s dalšími nahrávkami figurujícími ve spise.

Je nutný přibarvit výkazy

Pancová s Andělem podle všeho usilovně řešili, jak nejlépe kladenskou zakázku ušít, manažer varoval před subdodávkami. „Jsou tam ještě nutný přibarvit výkazy v tý stavařině...Druhá ale věc je, je dobrý to vopřít vo tu zdravotnickou technologii...Když se to udělá, tak samozřejmě, aby to dobře dopadlo, tak je ideální, když to není formou subek,“ upozornil Anděl.

Metrostav nakonec skutečně tendr získal, podle policie to však nebylo zadarmo. Rathovi a manželům Kottovým za to firma slíbila deset procent z celkové hodnoty zakázky 227 milionů korun. Anděl s tehdejším šéfem stavební firmy se pak mohli podílet na tvorbě zadávací dokumentace, jak ostatně ukazují odposlechy z kanceláře Pancové.

Řešil se tam i další problém: situaci komplikoval i blížící se zákaz losovaček. „Já si to technicky představit dovedu, ale spíš tedkoň, já jsem vyděšenej s tim, podle novýho zákona. To je pro mě mnohem zásadnější,“ obával se Anděl.

„No ne, tak to nemusíme, to můžem stihnout. Tam je jediná věc, že já musim s Lucií (další obviněná, administrátorka Lucia Novanská) domluvit,“ uklidňovala ho Pancová.

Aby nám do toho nikdo nevlez

Losování zakázky nicméně v nakonec zamítli úplně. Ratha totiž v lednu 2012 vyzval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, aby se jich kvůli volbám vyvaroval. Pancová proto rozhodla, že kladenský tendr se ušije na základě kvalifikací uchazečů. „Aby to dopadlo, ty kvalifikace musej bejt udělaný, aby nám do toho nikdo nevlez,“ radil Anděl.

Zarážející je samozřejmost, s jakou šéfka kladenské nemocnice postavila na hlavu princip zadávaní veřejných zakázek, když žádala manažera Metrostavu, aby sám sobě připravil vyhovující zadávací dokumentaci.

Kauza Rath II: Policie jde po firmách

V navazující části korupční aféry kolem Davida Ratha případu figuruje mezi obviněnými kromě někdejšího středočeského hejtmana dalších sedm lidí a osm firem včetně Metrostavu a jeho dvou manažerů Pavla Piláta a Jiřího Anděla, či společností Konstruktiva Branko nebo JIPE. Stíháni jsou vedle Ratha i nepravomocně odsouzení Petr a Kateřina Kottovi, v jednom skutku i šéf středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Citelný postih hrozí i firmám, a to jak v podobě vysokého peněžitého trestu, tak i faktického zrušení.

Manipulace se zakázkami se podle policistů týkaly rekonstrukce bloku C2 v Nemocnici Kladno, rekonstrukce pavilónu O kolínské nemocnice, výstavby parkoviště a pavilonu Palackého v nemocnici Mladá Boleslav a zakázky na dodávku 48 sanitek pro středočeskou záchrannou službu.

„Že nemáte zadávačku, to slyším prvně,“ diví se Anděl. „Zadávačku, to si děláte vy, ne?“ odpověděla bez okolků Pancová. „Ale jo, já myslel, že už jí máte jako oficiálně,“ opáčil Anděl. „A jak bych ji mohla mít, když jste se ještě nedomluvili. Zadávačku přeci dělá s váma administrátor,“ nasměrovala Pancová manažera na další obviněnou Lucii Novanskou. „Já potom napíšu materiál, kterej půjde na valnou hromadu, když mi Lucie tu zadávačku pošle,“ ujistila Pancová Anděla.

Má se to jinak

Server Lidovky.cz se na nahrávky a obvinění ve „firemní“ části kauzy Rath chtěl Anděla zeptat, ale odmítl reagovat. „Nezlobte se, já informace nepodávám, nehci mluvit, mám mlčenlivost. Má se to jinak,“ řekl pouze manažer na závěr telefonátu a odkázal na tiskového mluvčího Metrostavu.

Komentář nicméně odmítl i on. „Vyšetřování v kauze Rath stále probíhá. Proto vaše otázka musí zůstat z naší strany bez komentáře,“ uvedl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Komentovat případ nechtěl ani dozorující státní zástupce Jiří Pražák z Vrchního státního zastupitelství. Spis ke druhé části kauzy Rath k němu již od policie dorazil, očekává se, že brzy padne obžaloba.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ C++ (30-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 70 000 Kč